7.10.2022 | Svátek má Justýna


Diskuse k článku

GLOSA: Znepokojivý vývoj nejen v Maďarsku

Zatím na koronavirus zemřelo (v době psaní tohoto článku) neskutečných 27 000 obyvatel planety Země. Jedná se samozřejmě o hrůzu nahánějící číslo, ale přece jen není totálně katastrofální a nedokáži si vysvětlit to šíření tak obrovské globální paniky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 30.3.2020 12:27

Jó napot kívánok, uram Mařák! Szervusz!

Hogy vannak?? Jól vagyok .....

Potěšilo mě, že Vám leží na srdci osud Uher. Mně občas taky. Občas tam zajedu. Dám majas hurkat, fözelék. ......

Je opravdu zajímavé, že někdo je přesvědčen, že bude stále komandovat souseda a doma zapomíná dát ponožky do pračky.

Někteří řeší i dotace na vstupenky do klášterů Tibetu ......

M. Mařák 30.3.2020 12:36

Dohasil další, který nepochopil podstatu celého sdělení.

Dobrý den a hodně pohody Vám višňuji.

Š. Hašek 30.3.2020 12:48

Myslím, že pochopil napsané. Možná nepochopil Vámi myšlené.

Hodnotím občanskou slušnost Vaší reakce.

M. Mařák 30.3.2020 12:58

Podstata mého sdělení je toto, cituji:

"...jakákoliv vláda může v krizové situaci jednat různě, ale mělo by to zůstat v rámci platného právního řádu a ústavnosti."

O tom jsem napsal článek a je to v něm i kvůli čtenářům jako jste Vy (a jak vidím, je jich dost) zvýrazněno a nelze to podle mne přehlédnout.

Š. Hašek 30.3.2020 13:07

Zde uznávám, že mám v záložkách pouze Ústavu ČR. Ústavu státu Magyarország nikoliv.

Berte na vědomí, že "Maďar je Maďar". Tam nějak na to hodnotové hejhulovství štrasbruseláků neberou ohled.

M. Mařák 30.3.2020 13:14

Právě, že k jejich historii a formám správy věcí veřejných, které tam existovaly, to v úvahu samozřejmě beru.

Š. Hašek 30.3.2020 13:28

Předpokládám, pane Mařáku,

že vzhledem k jejich historii a formám správy věcí veřejných, které tam existovaly ....... přistupujete podobně i k Německu. Nyní štrasbrusel.

Zkráceno.

M. Mařák 30.3.2020 13:46

Ano, dokonce i k ČR, jejíž jsem občanem a ke Francii, kde žiji.

Netuším, co znamená ta podivná zkratka, kterou používáte, a již vůbec nevím, v jaké souvislosti o ní píšete a co tím chcete naznačit.

Š. Hašek 30.3.2020 14:27

Tak začnu polehounku .... kašička.

-Zkráceno- znamená:

1. Nejedná se o referát detailní. 2. Nechytat za slovíčka/předložky. 3. Písemný projev neposkytuje možnost diplomatického vokecávání. 4. Určitými naznačenými fakty vybízí i k další diskusi.

Zkráceno.

M. Mařák 30.3.2020 14:51

Neměl jsem na mysli formu Vašeho textu a Váš styl, to je mně ukradené.

Šlo mně o Vámi uvedenou zkratku jakousi podivnou štrasbrusel, nebo co.

Š. Hašek 30.3.2020 18:37

Mně se zase zdají dosti podivnými zkratkami/bláboly:

1. EU.

2. Evropanství.

3. Evropské hodnoty. Atd., atd., atd..

Pokorně uznávám, že jsem "přiotráven/devastován" Puškinem, Čechovem, Petrohradem ..... Nižnij Novgorod (!!!) ..... to už vůbec!!!

P. Grigar 30.3.2020 14:38

..mým štěstím je ta genetika po strejdovi. Kdybych se měl po mařákovsku zaobírat vztahem mezi minulostí a současností Německa, možnými důsledky či dokonce následky, musel bych jít do stodoly a tam se picnout. Ale že ta genetika, tož to nechám na nich a budu šetřit střelivem. Co kdyby zase..

J. Vlček 30.3.2020 12:53

Pane Mařáku, podstatu vašeho sdělení, jak koukám, pochopili všichni zde diskutující. Není jejich chybou, že ji chápou jinak, než vy. Patrně si budete muset jít se svými obavami pobrečet na jiný hrobeček. Tady vám pšenka nepokvete.

Jestli máte delší vedení, tak jste naopak nepochopil vy sdělení pana Haška, který vám to sdělil svým jedinečným nadhledem, jemu vlastním.

M. Mařák 30.3.2020 13:02

Viz výše.

J. Vlček 30.3.2020 11:44

Pane Mařáku, váš vzhled napovídá, že jste se už dokonale včlenil do francouzské, čím dál víc muslimské společnosti, čímž vás mnohem víc, než stav a vývoj společnoti a života ve Francii, znepokojuje vývoj v Maďarsku a jinde.

Vaše starosti na hlavu maďarských obyvatel a hlavně nás tady v Česku.

M. Mařák 30.3.2020 11:52

A vzhled některých našich právníků, na které máte odkaz v článku, vypovídá o jakém stupni muslimismu ve společnosti česko-moravsko-slezské?

P. Grigar 30.3.2020 11:43

..zachovejte klid, pane Mařáku, chápu, že vás v Alsasku může zneklidňovat osud demokracie v Maďarsku, ovšem tzv.zmocňovací zákon nevyvolal zásadní odpor(kromě časového ohraničení platnosti) ani u maďarské opozice, která jinak Orbánovi neodpustí ani křivě učesanou pěšinku. Návrh zákona neprošel ve zkráceném řízení, ovšem pro normální postup jeho schválení má vládní strana pohodlnou 2/3 většinu. Tudíž Orbán na nějakém "odstavení parlamentu" nemá zájem. Kontrola strategických podniků a odvětví za pomoci armády je naprosto logický a legitimní postup v nouzové situaci, jakou pandemie nesporně je. V Maďarsku má armáda značnou prestiž a v podobných situacích se s ní naprosto přirozeně počítá. Já bych tohle nechal na Maďarech, tak jako bych jistě nešel řešit ani případný rodinný spor u Mařáků.

Řekl bych, že už začínate s tou posedlostí vojenským pučem v Maďarsku sklouzávat k fake news nebo tak nějak jaksi.. ;-))

M. Mařák 30.3.2020 11:48

Myslím, že vše zbytečně z nějakého důvodu přeháníte, jaký vojenský puč máte proboha na mysli, nebo co?

M. Mařák 30.3.2020 12:02

A pokud jste si pozorně přečetl článek, tak v něm kritizuji zejména onu časovou neomezenost výjimečného stavu v Maďarsku. Nemusíte mně usilovně podsouvat něco, co jsem nenapsal.

P. Grigar 30.3.2020 12:12

..k časové neomezenosti zákona pouze tolik: pokud by v něm tato klauzule nebyla, musel by maďarský parlament jeho platnost prodlužovat vždy po 15 dnech, což by se v případě onemocnění nebo karantény většího počtu poslanců mohlo stát pastí..parlament by totiž nemusel být usnášeníschopný a co potom? Bez zák,onů se těžko žije, to už potom snad neníani demokracie.

Můžete být konkrétnější s mým podsouváním?

Tak nějak mám dojem, že vy zase podsouváte Orbánovi jakési nečestné úmysly, navíc směrované proti jeho vlastnímu národu. Byť podsouváte velmi opatrně až skrytě, jak už je vaším zvykem.

M. Mařák 30.3.2020 12:25

Má údajná "posedlost vojenským pučem" jistě žádné podsouvání není a podobně...

Jednání Babišovy, Orbánovy, Macronovy a dalších vlád v EU sleduji, na tom snad není nic neobvyklého vzhledem k tomu, že svoboda občanů ve všech těchto státech je momentálně velmi nezvykle omezena.

Co se týče Maďarska, jsou ta omezení mediálně a snad i reálně (nevím, jestli občan potřebuje k procházkám bumážku jako ve Francii a Itálii) nejvíce spektakulární. Je tedy v globálně mediálním světě pochopitelné, že si jich všímám pozorněji. Samozřejmě, že doufám a předpokládám, že se situace ve všech těchto státech po ukončení výjimečného stavu vrátí pokud možno do stejného stavu jako před sanitární krizí. Jsem ovšem oproti Vám tak trochu nedůvěřivý a vývoj i legitimitu a ústavnost všech těch opatření, které omezují mou individuální svobodu, pečlivě sleduji.

P. Grigar 30.3.2020 12:04

..no, na to jsem se ptal už několikrát já vás, vždy jste to tak nějak okecal. Musím opětovně zdůraznit, že z odstavení maďarského parlamentu a armádního obsazení klíčových podniků a odvětví máte opakovaně osypky vy, nikoli já. Výraz puč jste jistě nepoužil, jen já si tak vyložil vaše obavy, vyjádřené i v jiných dnech a jiných příspěvcích, to víte, prostý moravský venkovan.

"Znepokojivý vývoj nejen v Maďarsku.."

M. Mařák 30.3.2020 12:09

Myslím, že jsem to vždy vysvětlil zcela jasně. To, co Vy nazýváte osypkami, je prostě jen normální nedůvěra občana (individua) ke státní moci a upozornění na to, že v právním státu by podobné postupy vlády měly probíhat v rámci platného právního řádu a ústavnosti a to jak ve Francii, tak v ČR, Maďarsku a samozřejmě i jinde.

P. Grigar 30.3.2020 12:19

..tož to vám nezávidím, cítit zodpovědnost občana za kdejakou zemi na světě a ohrožení její demokracie. To musí být řehole. To já bych nedokázal, ale asi to máme v našem rodu dědičné. Mého strejdu degradovali z majora na rotného v komunistických prověrkách po roce 1968, on totiž nesouhlasil s přátelskou pomocí armád Varšavské smlouvy a pro větší pochopitelnost to komisi podal příměrem, cituji: já bych taky nešel řešit případný rodinný spor k sousedům.

Prostě každý smýšlíme jinak.

M. Mařák 30.3.2020 12:27

OK, přesně tak, každý smýšlíme jinak a tak je to nejen normální, ale i zcela v pořádku.

Š. Hašek 30.3.2020 12:43

Dnes odpoledne, tedy jestli mi zbude čas .... budu řešit, zda došla zásilka brýlí a vody v PETkách do Kidalu/Somálsko ...... tam se novostudentky z Prahy druží s těmi Tuaregy.

Mluvil o tom Pánek, že se to nějak kouslo ....

P. Grigar 30.3.2020 14:18

..tož to je Somálsko v řiti. Nenávratě, definitivně. A bez brejlí to ani nepoznají..

J. Vlček 30.3.2020 12:05

Kdo tu nejvíc přehání jste vy, pane Mařáku.

Ten stav v Maďarsku je znepokojivý pro Maďary, nebo pro vás, nebo snad pro to hejno vyplašených v EU, s paní Lejnovou v čele?

M. Mařák 30.3.2020 12:12

Jak vidíte na odkazech v článku, je stav nejen v Maďarsku znepokojivý i u nás a ve Francii. Tedy pro občany, kteří nejsou zbytečně důvěřiví a pro které svoboda individua skutečně něco znamená.

P. Grigar 30.3.2020 12:24

.. a ježto je pro vás svoboda jednotlivce svátostí oltářní, požadujte také více centralizace v rámci EU, matičky blahodárné. Na vojně jsem byl s jedním Maďarem z Komárna, moc prima chlapík to byl. Ten by pro váš způsob myšlení použil definici.. tento človek sa mi javí málo, ale velmi presně jebnutým.