Neviditelný pes

GLOSA: Znárodnění

diskuse (74)

Co čeká Rusy, utrhnou-li se události ze řetězu?

Kdysi se 28. říjen slavil jako Den znárodnění. Znárodnění velkých firem roku 1945 formálně vyhlásily dekrety prezidenta republiky (Benešovy dekrety). Čpěla z nich třetí republika. Hovoří-li se teď o znárodňování v Rusku, čpí z toho válka vedená jinými prostředky. Rusko přepadlo Ukrajinu. Západ odpověděl sankcemi. Rusko reaguje hrozbou znárodnění firem, jež z Ruska odejdou. Odpoví Západ i na toto? Znárodní naopak majetky ruských oligarchů na svém území? Či ještě drsněji: bude-li se situace dále šroubovat, dokázal by Západ sáhnout na majetky etnických Rusů u nás? Jsou to jen divoké spekulace. Ale zjitřené emoce k nim vedou. Jisté je, že slovo znárodnění se vrací do hry.

Leckdo si vzpomene na rok 1956. Egyptský prezident Násir znárodnil Společnost suezského průplavu (hlavně britský kapitál), což vedlo až k válce Egypta proti Británii, Francii a Izraeli. Británie a Francie v ní ztratily postavení mocností, Izrael získal prestiž a Egypt vůbec nedopadl špatně. Jiní si vzpomenou na Chile před 50 lety: marxistický prezident Allende znárodnil těžební firmy (hlavně americké), což vedlo k vysoké nezaměstnanosti, inflaci a poté k puči generála Pinocheta.

Toto dnes nehrozí. Západ nepůjde do války s Ruskem ani do puče na Putina. Ale je tu i verze znárodnění známá z Benešových dekretů: ty upřely zdejším Němcům občanství a zabavily jejich majetky. Mělo to logiku náhrady za válečné reparace, jako když v USA zmrazili účty džihádistů, aby se z nich mohlo čerpat odškodné pro oběti útoků z 11. září 2001. Ale pozor, v USA šlo o osoby zaháčkované s al-Káidou, nikoliv o plošnou populaci československých Němců.

V právním státě to nejde, ale v protirusky laděném ovzduší se cosi klube. Britský ministr bydlení Gove chce využít zmrazené majetky ruských oligarchů na sankčních seznamech a navrhuje, aby v jejich domech v Británii mohli bydlet běženci z Ukrajiny. Je to znárodnění? Ne, je tu časový limit daný trváním sankce. Ale šídlo je z pytle venku.

LN, 15.3.2022

zpět na článek