19.4.2024 | Svátek má Rostislav


GLOSA: Zabít, nezabít? Stáhnout, nestáhnout?

17.10.2012

Kanada se chechtá nekončícímu pokrytectví EU

Z plakátů ochránců přírody určitě znáte fotky roztomilých tuleních čumáčků, zkrvácených zlými lovci. EU ostře kritizuje lov tuleňů v Kanadě, v roce 2009 Evropský parlament dokonce zakázal dovoz tuleních kožešin a výrobků z nich. To působí potíže nejen Kanaďanům, ale i Skotům. Sporran, taková ta kabelka, která se nosí strategicky zavěšená na kiltu, se totiž tradičně vyrábí z tulení kožešiny. Skoti sice zatím šijí sporrany ze zásob, ale plnohodnotnou náhradu ještě nenašli.

Kanada podala proti tomuto zákazu stížnost ke Světové obchodní organizaci. EU se to nelíbí a bezzubě vyhrožuje, že pokud Kanada stížnost nestáhne, ohrozí to podpis připravované ekonomické a obchodní dohody mezi Kanadou a EU. Kanada se chechtá, neboť o tuto dohodu jde především EU.

Situaci dále zkomplikovalo, když bruselští byrokrati zjistili, že ti roztomilí čumáčkové se živí rybami. Co hůř, živí se jimi nejen v Kanadě, kde lov jejich populaci omezuje, ale i ve výsostných vodách EU. Tam se ta banda nevděčná přemnožila natolik, že na evropské rybáře zbývá ryb čím dál tím méně.

Během posledních týdnů přibývá zpráv ze Skotska, Irska a Anglie o rostoucím napětí mezi ochránci tuleňů a rybáři. Skotský parlament už pro tento rok schválil vystavení 878 povolenek na lov tuleňů kuželozubých (Halichoerus grypus) a 289 tuleňů obecných (Phoca vitulina). Stále častější jsou zprávy o ilegálním lovu tuleňů.

V září 2012 Evropský parlament změkl a schválil rezoluci o kontrole přírodních škůdců ryb, jako jsou lvouni, tuleni a kormoráni. O komerčním využití ulovených zvířat se ovšem ani skotský, ani evropský parlament nezmiňuje.

Takže roztomilí čumáčkové se zabíjet smějí, pokud o tom moc nemluvíte a kožešinu necháte shnít. A výrobci sporranů nebudou mít co žrát.

© Zuzana Kulhánková 2012