23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


GLOSA: Wu-chan vs. Ferrari

13.3.2020

Peking vyhlásil vítězství nad epidemií Covid-19

Čínský prezident Si slaví vítězství. Když v úterý přijel do Wu-chanu, byl to symbol porážky epidemie Covid-19 v jejím epicentru. Pro Číňany je to možná více, než když Mao Ce-tung ve Wu-chanu přeplaval Jang-c’-ťiang. Jestli to něco připomnělo, tak přílet Vladimira Putina do Sýrie v prosinci 2017. Těsně po vítězství nad Islámským státem, v době, kdy se žádný západní lídr nemohl v Sýrii ukázat, Putin přiletěl na ruskou základnu, přivítal se s vlastními generály i syrskými oficiály a de facto prohlásil úkol za splněný.

Ač toto zrcadlo není hezké, musí v něm nahlížet epidemii Covid-19 i Evropa. Soutěží-li s Čínou, na poli svobod drtivě vede. Ale jak to vedení vyzní v očích Evropanů, ukáže-li se, že čínský postup proti epidemii je úspěšnější? Čína uzavřela jedenáctimilionový Wu-chan i padesátimilionovou provincii Chu-pej, což by v Evropě nešlo. Itálie dala do karantény celý stát, ale až když se epidemie vymkla z rukou. Světově proslulý ekonom Roubini se v rozhovoru pro Der Spiegel už v únoru divil, že hranice Itálie nejsou zavřené. Teď se ukazuje, že měl pravdu a že její rozsah si nepřipouštěla italská vláda ani EU.

Jistě, z vyššího principu občanských svobod se hranice zavírat nemají. Ale otázka zní jinak: jak se mění podíl občanů EU, kteří tento postoj podporují? Možná to ukáže italské rodinné stříbro Ferrari. O víkendu se rozjede show formule 1 a Ferrari sídlí v karanténním regionu Regio Emilia v karanténní Itálii. Vyjede na trať? Pokud ano, je to dobrá zpráva pro fanoušky Itálie a svobod, ale špatná zpráva pro schopnost Evropy bránit se šíření epidemie. Jak napsal jeden německý bloger: v Číně uzavřená oblast znamená uzavřenou oblast.

LN, 11.3.2020