24.4.2024 | Svátek má Jiří


GLOSA: Vytváříme historii

4.9.2020

Takový nápis v angličtině, hebrejštině a arabštině byl k vidění na podhlavnících sedadel letadla, které v pondělí 31. srpna 2020 uskutečnilo vůbec první let mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty.

foto1

Premiéru měl ale tento spoj hned dvojí. Tou druhou bylo, že poprvé v historii letělo izraelské dopravní letadlo s oficiálním povolením nad územím Saúdské Arábie. Souhlas dal Rijád zjevně proto, že na palubě byli jako cestující VIP Američané – v čele s poradcem Bílého domu Jaredem Kushnerem a poradcem pro národní bezpečnost Robertem O ́Brianem.

Historickému letu, který je označován jako první komerční mezi oběma zeměmi, věnovala média obou zemí patřičnou pozornost. Izraelská veřejnoprávní televize KAN 11 vysílala dopoledne přímý přenos z nástupu do letadla, všechny hlavní zpravodajské servery měly tuto zprávu jako č. 1. Mimořádnou pozornost celé věci věnoval i emirátský server The National.

Zdá se, že obě země berou normalizaci vážně a upřímně. Jsme vskutku diváckými účastníky historické změny, neboť to, co je k vidění na obrázku níže, bylo ještě před ne tak dlouhým časem nemyslitelné. Vždyť izraelští sportovci měli vůbec problém dostat povolení ke vstupu na akce konané v Emirátech a když už se to podařilo, nesměli mít označení svého státu na dresech a v místě konání chyběla izraelská vlajka. Tato neblahá minulost je už naštěstí za námi.

foto2

Let LY971/ELY971

Spoj s tímto označením odstartoval z Ben Gurionova letiště u Tel Avivu 31. srpna v 10:21 SELČ. Zamířil k západu, před pobřežím se stočil do protisměru a pokračoval jihovýchodním směrem přes Judeu a Samaří a Jordánsko k saúdskoarabské hranici. Do vzdušného prostoru monarchie krále Salmána vstoupil v 10:48 SELČ a pokračoval směrem na Rijád, nad nímž proletěl pět minut po poledni SELČ. Nad Emiráty se objevil ve 13:02 SELČ, k Abú Zabí přiletěl od jihovýchodu a po otočce nad Perským zálivem přistál ve 13:38 SELČ na jižní paralelní dráze 13R/31L tamního mezinárodního letiště. Délka letu 2110 km (díky tomu, že nemusel obletět celý Arabský poloostrov).

Další kapitola izraelsko-emirátského přátelství může začít. Kdysi jsme byli svědky egyptsko-izraelského míru, později míru jordánsko-izraelského. Nyní jsme svědky míru mezi Jeruzalémem a Abú Zabí. V tomto bláznivém světě je to jedna z mála opravdu pozitivních zpráv. Díky za ni.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.