23.9.2021 | Svátek má Berta


GLOSA: Vystup z auta i masa

11.9.2021

Radikálové myslí „změnu způsobu života“ vážně

Už se chystáte na konec spalovacích motorů? Zvažujete koupi elektroauta? Raději brzděte. Nevíte, kde se pokrok zastaví. Soudě podle prestižního německého autosalonu a bouří kolem něj, se radikální pokrokáři spokojí jen s koncem individuální dopravy jako takové. A vzpomeňte si, kolik jiných trendů, jež zpočátku působily až komicky radikálně, dospělo až do stadia přímých zákazů – třeba kouření.

Britský publicista Douglas Murray rád používá alegorii: dojeli až na konečnou, ale tam ještě zrychlili. Ač je sám gay, takto hodnotí nové a nové požadavky lobby zvané LGBTI+. Platí to však i pro auta. Po 70 letech skončil autosalon IAA ve Frankfurtu. Místo něj v úterý začala výstava IAA Mobility v Mnichově, zaměřená na elektroauta a cyklistiku. Když i EU ohlásila konec spalovacích motorů, jeden by si pomyslel, že radikálové už dojeli na konečnou. Ale měřeno protesty, které se v Mnichově odehrávají, to působí, jako že ještě zrychlili.

Výstava je podle nich „oslavou zabíjení klimatu automobilovým průmyslem“. Upřímně, svým způsobem mají pravdu. Pokud progresivní západní politici přísahají na heslo „musíme změnit způsob života“, je jasné, že takovou změnou není fakt, že pod kapotou auta máte akumulátor místo benzinové nádrže. Byla by jí ale rezignace na osobní autodopravu. A ti, kteří tleskají projevům Grety Thunbergové, by se tomu neměli divit. Stačí jen domýšlet jisté myšlenky do důsledků. Což dělá třeba Nadace Heinricha Bölla, spjatá s německými Zelenými, jež vydala analýzu požadující celounijní konec masného průmyslu (tušíte, kolik metanu tato industrie produkuje?).

Domýšlení idejí do důsledků má půvab zejména v němčině, jež si oblíbila výraz „vystoupit z něčeho“ pro myšlenky, politické programy i směrnice. Německo tak již „vystoupilo z atomu“, schválilo „vystoupení z uhlí“, nabádá k „vystoupení z masného průmyslu“ či k „vystoupení z individuální autodopravy“. Zkuste hádat, z čeho všeho se ještě dá vystoupit a kdy tyto body přijdou na řadu. Pokroku zdar.

LN, 9.9.2021Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.