Neviditelný pes

GLOSA: Vyřaďte ty knihy

11.1.2020

Vymáhat „správné chování“ není čínská specialita

Některé zprávy najdete na předních místech webů hlavně proto, že jsou zábavné, ba groteskní. Až po chvíli vám dojde, jak ostrý pohled skýtají. A jak by ztratily na grotesknosti, kdyby se stejný příběh neodehrával v norském městečku, ale třeba na mezivládním jednání s Čínou.

Tuto zprávu přinesl iDnes. Na norském venkově mladí čínští lyžaři trénují na zimní olympiádu v Pekingu 2022. Když zašli do veřejné knihovny v městysu Meraker, narazili na knihy o hnutí Fa-lun-kung, v Číně zakázaném. I obrátili se na šéfku knihovny, aby je vyřadila. Ta samozřejmě odmítla a vysvětlila jim, že Norsko má ústavu zaručující svobodu slova.

Až sem je to historka groteskní. Ale ve skutečnosti není. Dokládá sílící čínskou asertivitu, která nevychází jen ze špiček „strany a vlády“. Šíří ji i sportovci, turisté či studenti. Což ponouká k jistým postřehům. I když z Číny vyjíždějí jen loajální občané, jejich postoje nejsou pouze účelově naučené. Na tom kulhají analogie mezi komunistickou Čínou a třeba komunistickým Československem Husákovy éry.

Zkuste si představit, že se píše třeba rok 1980, výprava mladých československých sportovců přijede například do Mnichova a v tamní knihovně narazí na dílo Ludvíka Vaculíka. Dovedete si představit, že by požádali ředitelku, aby ty svazky odstranila? Už ta myšlenka působí tak absurdně, že je škoda, že se norsko-čínské historky nedožil Václav Havel. Možná by sám uznal, že jeho smysl pro absurditu má své hranice.

Jenže v čínském vnímání nejde o absurditu, ale o uchování stability a čínských hodnot, jak říkají. Už skončily časy, kdy mladí Číňané považovali Západ za vzor. Teď jako by v lecčems sloužila spíš Čína za vzor pro Západ. Ať už je to cenzura skrývaná za „boj proti nenávisti na síti“, nebo systém sociálních kreditů. I Západ začíná společensky oceňovat kýžený způsob chování a trestat způsoby špatné. Třeba tím, že dětský pěvecký sbor ocejchuje babičku za „ekologické prase“. Pozor na to, kde končí groteska a začíná realita.

LN, 9.1.2020



zpět na článek