GLOSA: Vítězka Alžběta
Poslední v úřadě, kdo zažil květen 1945 v uniformě
Když přijede britská královna do Německa, média mají Vánoce. Vždyť ona je – pokrevně vzato – notným dílem Němka. Vždyť už její dědeček král Jiří V. byl bratrancem německého císaře Viléma, proti němuž bojoval v první světové válce (a jejich bratrancem byl ruský car Mikuláš). Ano, jak řekl Jiří Sovák ve filmu Pane, vy jste vdova: Všichni lidé jsou bratři a všichni králové jsou bratranci.
Německo – přesněji aristokracie německých státečků – zásobovalo Evropu modrou krví a panovníky, tak jako před šedesáti lety Turecko německý trh gastarbeitry. Proto se vládnoucí britský rod Windsorů původně nazýval Saxe-Coburg-Gotha a jméno si změnil až za první světové války, aby znělo politicky korektně. Z toho rodu pocházel i poslední bulharský car Simeon II. (1943–1946). Když se pak v letech 2001–2005 stal premiérem, Bulharsku vládl pod jménem Simeon Borisov Sakskoburggotski. Ale to jsou jen takové spíše legrace.
Královna Alžběta II. se může v Evropě chlubit jiným primátem. V roce, kdy svět slaví 70 let od porážky nacismu, zůstává Alžběta jedinou osobností v úřadě, která válku zažila v dospělosti. Zadáte-li si do Googlu, do rubriky obrázky, například řetězec „Princess Elizabeth 1945 May 8“, vyvalí se na vás spousta snímků: na londýnské tribuně vítězů války stojí Churchill, král Jiří VI. s královnou a hned vedle nich v uniformě pomocných ženských sborů devatenáctiletá princezna Alžběta.
Alžběta II. je poslední osobností setrvávající v úřadě, která 8. května 1945 nosila vojenskou uniformu vítězů. Už v tom je její návštěva Německa symbolická. O generaci mladší Putin, jenž stále žije ve virtuálním květnu 1945, jí může jen závidět. Jak řekl Jiří Paroubek: Kdo z vás to má?
LN, 26.6.2015