Neviditelný pes

GLOSA: Válčit hysterií

diskuse (127)
I v situacích, kdy si myslíte, že vás už vůbec nic nepřekvapí, přijde nečekaná novinka. V ukrajinské válce jí je ruský útok na jadernou elektrárnu Záporoží.

Co znamená útok na jadernou elektrárnu

I v situacích, kdy si myslíte, že vás už vůbec nic nepřekvapí, přijde nečekaná novinka. V ukrajinské válce jí je ruský útok na jadernou elektrárnu Záporoží. To tu ještě nebylo. Až dosud jediným státem s jadernou elektrárnou, který zažil válku na svém území, bylo v roce 1991 Slovinsko. Ale ve srovnání s dneškem to byla válka operetní a útok na JE Krško byl mimo představivost. Jako až do čtvrtka útok na JE Záporoží.

Co tím Moskva sleduje? JE Záporoží je tak robustní (byla projektovaná i na pád stíhačky), že jaderná havárie – natož jaderný výbuch – nehrozí. Ale stačí i „to ostatní“. Moskva doložila, že je schopná odříznout notný díl Ukrajiny od elektřiny. Že je s to zpanikařit západní společnosti pěstující kult strachu. Vždyť po havárii deset tisíc kilometrů vzdálené Fukušimy (vyvolala ji vlna tsunami, což ve střední Evropě nepřipadá v úvahu) se Německo vyděsilo tak, že definitivně „vystoupilo z atomu“. Co s ním udělá útok na elektrárnu vzdálenou jen 1500 kilometrů? To uvidíme ve zkumavce. V neposlední řadě Moskva doložila, že nekonvenční postupy jí nejsou cizí. Jaké ještě přijdou? O tom mohou přemýšlet Ukrajinci i Západ.

Útok na JE Záporoží je bezprecedentní. Bez ohledu na motivace původců a skutečné hrozby může leckde vyvolávat hysterii. A to je prostředí, ve kterém se Kreml pohybuje jako ryba ve vodě. Všimněte si, že téměř vše, co Moskva vyčítala Západu jako projev protiruské hysterie, se dříve či později skutečně stalo. Když Západ varoval před koncentrací ruských jednotek u hranic s Ukrajinou, slyšel, že je hysterický a nic nehrozí. Když varoval před ruskou invazí, z Moskvy zaznělo, že je hysterický a lže. Přitom to pak opravdu přišlo. Co je na řadě?

Moskva i prezident Putin si dobrých patnáct let stěžovali, že Západ je nebere vážně. Když teď Moskva Ukrajinu brutálně napadla, Západ už Rusko vážně bere, po útoku na jadernou elektrárnu snad až hystericky vážně. Ano, hysterie je ve hře, ale vnesla ji do ní Moskva svou politikou, agresivitou, arogancí i věčným lhaním.

LN, 5.3.2022

zpět na článek