GLOSA: V trojúhelníku
Čím hůře je v Libyi, tím hůře bude i v Evropě
Čteme-li, že Egypťané bombardovali pozice džihádistů v Libyi, budí to dobrý pocit. Teroristé Islámského státu zavraždili 21 egyptských koptů a teď to od Egypta schytali. Je to dobrá zpráva z regionu, v němž se vytrácí loajalita k občanství i státu ve prospěch loajalit klanových a sektářských. Říká nám, že Egypt mstí své občany, ačkoliv to byli křesťané, nikoliv většinoví muslimové. Jako bychom slyšeli slavnou Haškovu větu: „Zabili jste mi strejčka, tak tady máte přes držku.“ Ale ten dobrý pocit je kalen čímsi jiným.
Týž den italská pobřežní stráž zachránila přes 2000 uprchlíků – přes 2000 Afričanů, kteří na bárkách vyrazili z Libye do Evropy. Je určitě chvályhodné, že Itálie uprchlíky zachraňuje (alespoň ty, které najde živé). Ale jejich proud sílí natolik, že překračuje nejen milosrdenství Itálie, ale i její technické kapacity. Otázka zní, zda – a hlavně kde – ho lze utnout.
Slyšeli jste o trojúhelníkovém obchodu? Je to terminus technicus ozřejmující atlantický obchod s otroky. Britové dovezli do Afriky levné zboží. Za ně koupili od místních vládců otroky, ty převezli přes Atlantik do Ameriky, tam je prodali, koupili americké zboží a to v Evropě s ohromným ziskem prodali. Jakýsi trojúhelník lze nyní vystopovat i ve Středomoří.
Ještě před pěti lety nabízel libyjský diktátor Kaddáfí cynický obchod: zastaví ilegální migraci Afričanů z Libye do Evropy, ale za pět miliard eur ročně. Hnusné? Možná ani tak ne ve srovnání s praxí nynějšího trojúhelníku. Evropa, její hodnoty, ideje i zbraně pomohly svrhnout Kaddáfího. Místo hnusného obchodu s ním zuří v Libyi klanové a sektářské boje, ba šíří se na jih (Mali, Niger, Nigérie), což jen zesiluje tlak na emigraci z Afriky. Evropě pak nezbývá než nešťastníky na bárkách zachraňovat, a ještě poslouchat slova papeže o tom, jak je bezcitná. Možná i tomu se jednou bude říkat trojúhelníkový obchod. Ale těžko si představit, že ho půjde zarazit vymahatelným zákonem jako před 200 lety ten atlantický.
LN, 17.2.2015