22.1.2022 | Svátek má Slavomír


Diskuse k článku

GLOSA: Už žádný plyn na dluh

Těch sporných bodů ve vztazích mezi současnou kyjevskou vládou a Ruskem jsou možná stovky. Ale asi úplně nejhorší, co se v této chvíli dá dělat, je míchat všechny ty problémy dohromady. Zůstaňme proto raději jen u toho plynu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. P 20.10.2014 7:01

Další Putinův užitečný idiot ...

"Takže určitě bude užitečnější, když teď pomůže splatit ten ukrajinský dluh za plyn, než aby svou slibovanou pomoc realizovala prostřednictvím dodávek zbraní." - No tak pro ruský imperialismus to bude užitečnější zcela jistě.

P. Boublíková 20.10.2014 6:15

Re: Pomoc Ukrajině

Stejně jako pan Mrázek jste nepochopil, že pan Vydra psal ironicky.

Jinak na plyn pro Ukrajinu by mohla být vypsána dobrovolná sbírka, ať tam přispívají ti, kteří tolik jásali nad svržením Janukovyče a mocně fandí Kyjevu. Mně se za blbost majdanských platit nechce.

J. Vyhnalík 20.10.2014 5:39

Re: Pomoc Ukrajině

Je to právě naopak. Ten, jak píšete vřed na východě, si Ukrajina vypěstovala záměrně tím, že ignorovala volání tamních obyvatel po základních demokratických právech, jako je například právo volit si svoje gubernátory, komunikovat v rodném jazyce, mít v parlamentu vlastní zvolené zástupce atd. Místo byť jen náznaku debaty, byli jejich poslanci vyháněni z parlamentu a následně "zatýkáni" samozvanými a nelegálními jednotkami ukrajinských nacionalistů, stejně tak místní starostové, náčelníci policie atd.

V regionech dostaly volnou ruku soukromé armády Kolomojského a vraždily civilisty s vidinou odměny 10 000 USD za "moskala" živého, nebo mrtvého.

Cílem bylo vyvolat občanskou válku tak, aby se zbytek Ukrajiny mohl sjednotit s vidinou vnějšího nepřítele tak, aby se hněv občanů neobracel proti oligarchům, ale proti "moskalům". Zároveň se válka stala vítanou záminkou k potlačení politické opozice a v neposlední řadě se válka pro ukrajinské představitele stala univerzálním vydíracím nástrojem vůči EU i USA, kterým si vynucují půjčky, dary a urychlování přijímacích procedur do EU či NATO.

Za hloupost našich politiků, když nedokázali včas Ukrajině říct ne, ve chvíli, kdy Ukrajina otevřeně lhala a pošlapávala základní demokratické svobody, budeme my a hlavně Ukrajina ještě dlouho platit!

J. Mrázek 20.10.2014 5:37

Pletete si světgové strany.

Vřed Kyjev není na východě. Stejně tak z východu do Kyjeva nedorazila žádná armáda a nezačala srovnávat se zemí i okolní města, neznásilňuje tamní ženy, nelikviduje vodovody, teplárny, elektrárny, nevyhání tamní ze svého území k sousedům, aby se jich zbavila a "problém s příliš myslícími samostatnými" zmizel.... Ale to od Vás vyžaduje určitý intelekt. Zřejmě nesplnitelné z Vaší strany.

J. Babička 20.10.2014 4:48

Re: Pomoc Ukrajině

A nemohla by Evropa také něco poslat, ze svých skladů plných zbraní?

Z. Koutecký 20.10.2014 1:07

Pomoc Ukrajině

Já myslím, že to placení nepůjde tak rychle. Především musí přátelé Ukrajinci zlikvidovat ten vřed na východě svého území. To dosud nesplnili. K tomu je nutno dodat jim zbraně, USA jich má plné sklady. Dále je třeba podpořit rychlost postupu jejich vojsk, takže nebude na škodu, když jim bude ještě chvíli bez plynu trochu zima, budou běhat rychleji. Pak je nutno pokusit se vyřešit dilema jak zajistit Ukrajině plyn, aniž bychom, v rozporu se sankcemi, nacpali Rusům miliardy dolarů. Pokud to nevymyslíme, budeme muset platit. Nikoliv ovšem nějaká EU, nýbrž daňoví poplatníci. Jenže ti neví, co dřív platit - vlastní dluhy, státní dluhy, zvýšené zbrojení, náklady na všeobecnou brannou povinnost (teď ji zavedlo Norsko) a další. Navíc, ne všechny státy budou chtít platit. Ono se to snadno řekne, ale hůře udělá.