25.5.2022 | Svátek má Viola


GLOSA: Už žádný plyn na dluh

20.10.2014

To sdělil ruský prezident svému ukrajinskému protějšku a protože u toho bylo dost svědků, stěží tomu bude jinak.

Těch sporných bodů ve vztazích mezi současnou kyjevskou vládou a Ruskem jsou možná stovky. Ale asi úplně nejhorší, co se v této chvíli dá dělat, je míchat všechny ty problémy dohromady. Zůstaňme proto raději jen u toho plynu.

Bohužel, ani ty tahanice o dodávky ruského plynu na Ukrajinu nejsou tak úplně průhledné, i v této záležitosti existují mnohé nejasnosti. Nicméně o tom, že Ukrajina za dodávky ruského plynu dluží miliardy dolarů, není pochyb, stejně jako o tom, že Ukrajina ten ruský plyn nutně potřebuje.

Předpokládám, že tento problém by se dal rozumně vyřešit, přestože hospodářské problémy Ukrajiny, sužované mnohaletými politickými nepokoji a korunované občanskou válkou, jsou obrovské a bude ještě hůř.

Těžko očekávat, že v době, kdy kyjevská vláda jednoznačně vsadila na USA a na Evropskou unii a hodlá se izolovat od Ruska, že Rusové, na oplátku, velkoryse přehlédnou dluhy a jen tak, z dobrého srdce otevřou kohoutky plynovodu. Takhle to prostě na světě nechodí!

Je nutné hledat zcela jiné řešení. Tak tedy - když už se EU na Ukrajině tolik angažovala a nese nepřehlédnutelnou vinu na jejím rozvratu, nezbývá, než aby za to teď také zaplatila.

Ostatně EU tu pomoc Ukrajině už několikrát veřejně deklarovala. Takže určitě bude užitečnější, když teď pomůže splatit ten ukrajinský dluh za plyn, než aby svou slibovanou pomoc realizovala prostřednictvím dodávek zbraní.

Převzato z JosefHavranek.blog.idnes.cz se souhlasem autora.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!