GLOSA: Uvízne Putin v Sýrii?
Ruské dobrodružství v Sýrii zůstává ve středu pozornosti tisku a politiků ve Spojených státech. Během nedávných debat kandidátů na prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu byla všem účastníkům položena otázka, jak by měla Amerika reagovat na Putinovo počínání.
Hillary Clintonové moderátor připomněl, že když byla ministryní zahraničí ve vládě Baracka Obamy, prováděl Washington vůči Kremlu politiku „resetu“, tzn. obnovení a utužení svazků. Tato politika, založená na představě, že s Ruskem je třeba udržovat co nejužší partnerské vztahy, je dnes většinou komentátorů vnímána jako vážná zahraničněpolitická chyba.
Tentokrát Hillary Clintonová ve své odpovědi nasadila ostřejší tón: „Na Putinovo zastrašování musíme reagovat maximálně rozhodně, zvlášť co se týká Sýrie. Spojené státy musí jednoznačně dát najevo, že přítomnost Ruska v Sýrii a vytváření chaosu za účelem udržení Asadova režimu, jsou pro nás nepřijatelné.“
Clintonová má za to, že nyní se Washington musí aktivněji chopit role lídra v regionu.
Její hlavní soupeř v zápase o nominaci, senátor Bernie Sanders, byl ve své odpovědi mnohem kulantnější. Vladimir Putin prý už beztak lituje všeho, co následovalo po záboru Krymu a vpádu na východ Ukrajiny. Jeho syrské dobrodružství je údajně zoufalý pokus napravit si pověst.
„Až Rusové začnou v Sýrii umírat a Putin tam uvízne, lidi mu dají najevo, že je načase se odtamtud stáhnout a začít pracovat společně se Spojenými státy na zlepšení situace,“ řekl Bernie Sanders poněkud neurčitě a na otázku, jaká hodlá podniknout protiopatření v případě zvolení, raději neodpověděl vůbec.
Hned po skončení televizní debaty Bílý dům přerušil poněkud trapné mlčení a oznámil, že prezident Obama si zvolil určitou strategii vůči Rusku: Spojené státy ho prý více nepokládají za partnera v protiteroristické operaci v Sýrii. Důvodem prohlášení bylo Putinovo oznámení, že hodlá poslat do Washingtonu delegaci v čele s premiérem Medveděvem za účelem vypracování společné politiky vůči Sýrii.
Svým prohlášením americká vláda nejen tento nápad odmítla, ale udělala to velmi uštěpačným způsobem. Tiskový tajemník Bílého domu vysvětlil, že Spojené státy nehodlají spolupracovat s Ruskem ve vojenské oblasti do té doby, než Moskva bude připravena se konstruktivně podílet na boji mezinárodní koalice proti Islámskému státu. Pokus Vladimira Putina přesvědčit Ameriku, aby se připojila k akcím Ruska coby mladší partner, nazval Bílý dům gestem čirého zoufalství.
Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus