2.12.2020 | Svátek má Blanka


GLOSA: Ústava a karanténa

21.11.2020

Proč Německo novelizuje protiinfekční zákon

Ten vtip asi znáte. „Vojáci,“ říká velitel na Sahaře, „mám pro vás dvě zprávy. Ta špatná zní: do večera musíte naplnit tisíc pytlů pískem. A teď ta dobrá: písku je tu všude kolem dost.“ Něco podobného platí i pro způsoby, pravidla a zákonné rámce zápasu s epidemií. Je to vidět u nás i v Německu.

Česká dobrá zpráva zněla před týdnem tak, že začal fungovat semafor PES. Ten přesně určuje parametry infekce a pravidla pro rizikové stupně 1 až 5. Jenže to sdělení nenápadně přineslo i špatnou zprávu. Jak řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný, celý systém PES, všech pět jeho stupňů a opatření z nich plynoucích, vyžaduje, aby platil nouzový stav. A ten logicky vyžaduje schvalování sněmovnou. Tvrdě řečeno, vláda vložila postup proti epidemii do rukou opozice. Tedy ne že by opozice boj s epidemií sabotovala, ale jistě bude žádat nějaké protihodnoty.

Je nouzový stav jedinou možnou cestou? U nás, ve Francii či v jiných zemích to tak vypadá, ale že to může být jinak, ukazuje Německo. Proč parlament Spolkové republiky novelizuje protiinfekční zákon a proč to vyvolává takový kravál v ulicích? Prvoplánová odpověď se nabízí sama: i Německo potřebuje silnější nástroje k prosazení karanténních kroků. Zásadnější odpověď zní ale tak, že Německo je jednou z mála zemí, kde mají při zápasu s epidemií silné slovo soudy a ústavně zakotvené svobody.

Z pohledu epidemiologů zní špatná zpráva pro Německo takto: dosud mohli dost svobodně demonstrovat odpůrci vládních restrikcí a soudy úspěšně hájily individuální práva proti zájmu státu na účinné karanténě. Z pohledu demokracie dobrá zpráva zní, že to je díky ústavě z roku 1949, kterou diktovali Spojenci a prosadili do ní prvky přirozeného práva. A máte-li takovou ústavu, nelze jen tak vyhlašovat stavy nouze. Jednodušší je novelizovat protiinfekční zákon.

A teď zvažujte, co je pro společnost lepší. Mít tak pevnou ústavu, nebo když může vláda používat stav nouze podle potřeby?

LN, 19.11.2020Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.