Čtvrtek 16. července 2026, svátek má Luboš

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Unie coby hromosvod

Chudák unie! Už za to zase může. Za co? No přece za zdražení cigaret. Ať už k němu dojde letos nebo napřesrok, je to proto, že ČR nesplňuje "minimální limit 90 eur za tisíc cigaret", který prý "stanovila Evropská unie". A teď ještě ke všemu hrozí citelnou pokutou.

Tak to aspoň interpretují média a na sociálních sítích a v hospodách to vře: co si to ti byrokrati v Bruselu zas vymysleli za šikanu!

Ano, vypadá to tak. Ovšem jen proto, že média bezmyšlenkovitě opakují, co zazní v parlamentu. Ve skutečnosti si totiž byrokrati v Bruselu vymýšlejí pouze to, jak převést do konkrétní podoby cíle, které jim určí Evropská rada, ve které sedí šéfové vlád jednotlivých členských zemí, popřípadě Rada Evropy, kde zasedají jednotliví ministři národních kabinetů.

To jsou ty jediné orgány, které určují, kam bude Evropská unie směřovat. A smlouva z Maastrichtu, proti které svého času tolik brojil bývalý český prezident, jejich pravomoci v tomto ohledu ještě rozšířila.

Úředníci v Evropské komisi jsou tedy pouze výkonným aparátem, jehož úkolem je zhmotnit vize, na kterých se hlavy členských států dohodnou, do konkrétních směrnic a stanovit jednotlivé etapy jejich realizace. Výsledek svých snah musí pak předložit Evropské radě, která má konečné slovo.

Pokud má připomínky nebo chce pro některé státy výjimky, což se stává skoro vždycky, musí je úředníci do návrhu zapracovat. Teprve když šéfové vlád návrh úřednického aparátu schválí, a to včetně konkrétních lhůt, limitů a pokut, může komise poslat směrnici do legislativního procesu. Jinými slovy, bez souhlasu národních vlád nespadne v Bruselu lístek ze stromu.

Že to v České republice vláda zatlouká, nepřekvapuje. Chová se totiž tak trochu jako svého času dílenští mistři ve Škodovce: když česká automobilka přešla pod Volkswagen, rozhodlo vedení, že se v provozech musejí používat ochranné pomůcky. Dělníci na to nebyli zvyklí a reptali. Na což jejich čeští nadřízení, místo aby přiznali svůj podíl na tomto rozhodnutí a vysvětlili jeho smysl, jen krčili rameny: to víte, to jsou ti Němci…

Podobně slouží dnes českým politiků Evropská unie. Jako hromosvod, na který se dá svést všechno možné. A veřejnost jim to polyká i s navijákem.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Tomáš Vodvářka
16. 7. 2026

Stojíme za tebou a odsuzujeme současný lynč tvé vzácné osoby.

Jan Bartoň
16. 7. 2026

Opozice žádala Turkovou hlavu, přidal se Andrej Babiš.

Martin Tůma
16. 7. 2026

Postavte mu sochu, Willis Carrier, vynálezce klimatizace

Petr Kolman
16. 7. 2026

České vysoké školy nesmějí být továrnou na diplomy.

@ StařecNaChmelu
16. 7. 2026

Zazvoním u dveří. Dveře otevřel vodník.

Diana Šubrtová
16. 7. 2026

Australská architektka a modelka Bianca Censori (31) znovu přitáhla pozornost fotografů svým...

Štěpán Hobza
16. 7. 2026

Kinburnská kosa v Černém moři je nejzápadnější výběžek Ruskem okupovaného území. Ukrajinci na něj...

Mariana Vašutová
16. 7. 2026

Na první pohled to vypadá jednoduše. Lenny Kravitz přijde do posilovny, udělá pár shybů a jeho...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2026

Krátce po půlnoci se v Kyjevě ozvala série výbuchů poté, co ukrajinské letectvo varovalo před...

ČTK, Lidovky.cz
16. 7. 2026

Americký astronaut Neil Armstrong byl prvním člověkem, který se před 57 lety prošel po Měsíci....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz