2.6.2020 | Svátek má Jarmil


GLOSA: U toho být nechceme

23.6.2018

USA odcházejí z Rady OSN pro lidská práva

Amerika je v „humanitárních kleštích“. Na jedné straně zásobuje svět snímky plačících dětí, jež byly odděleny od svých rodičů – zatčených ilegálních imigrantů. Na druhé straně oznámila odchod z Rady OSN pro lidská práva. Vtírá se otázka: Nemá sama máslo na hlavě? Je to zapeklité už proto, že emoční snímky dětí – plačících, utopených, zasažených chlórem, postřelených na hranici Gazy – představují absolutní zbraň, proti níž neexistuje účinná obrana. A přece je tu rozdíl, na který bychom neměli zapomínat.

Plačící děti u hranice s Mexikem jsou plodem jednoho vládního kroku, který je sice, řekněme, nešikovný, nemravný, politicky prodělečný (většina Američanů je proti), ale též napadnutelný politicky i soudně a hlavně odvolatelný. Kdežto fungování Rady OSN pro lidská práva zosobňuje neblahý trend, se kterým nelze hnout. A pokud ano, tak jen demonstrativním odchodem, jako je stažení USA z Rady.

Tento orgán v poslední době připomíná politiku identit na globální úrovni. Univerzální charakter lidských práv se v jeho pojetí mění na práva rasová, etnická, náboženská, genderová. Lze to poznat už v jazyce. Stačí si všimnout, jak často se vedle lidských práv mluví o ženských právech (jde o jiný biologický druh?). Počet stížností na Izrael převyšuje úhrn stížností na všechny ostatní země. Tím není řečeno, že kritika Izraele rovná se antisemitismus. Ale ten početní nepoměr bije do očí.

Rada OSN pro lidská práva zdaleka nevytáčí jen USA a Izrael. Když přijala rezoluci proti hanobení náboženství, nešlo o náboženství obecně, ale o islám. O to, aby se i takové plody západní svobody slova, jako je otištění karikatur Proroka, daly odsuzovat coby „vážná urážka lidské důstojnosti“ a porušení lidských práv. Proti tomu protestoval Vatikán i Berlín.

Pokud se univerzalita lidských práv vykládá tímto způsobem a pokud o tom jako členové Rady rozhodují zástupci Libye či Saúdské Arábie, Washington dospěl k závěru, že když už to nemůže ovlivnit, pak u toho nemusí asistovat. To je dost srozumitelná logika.

LN, 21.6.2018
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.