23.5.2022 | Svátek má Vladimír


GLOSA: Trump ohrožuje diktaturu správného názoru

18.8.2018

Na popud deníku Boston Globe otisklo skoro 350 amerických novin komentáře, ve kterých se ohrazují proti Trumpově kritice médii. Ozval se názorový kartel, který je ublížený, protože prezident zpochybňuje jeho monopol na pravdu.

Místo Trumpa by si novináři přáli prezidenta tak názorově beztvarého a politicky slabého, jako byl Barrack Obama. A proto od Trumpova zvolení prosazují jeden názor: To, co dělá on, je špatně, a to i v tom případě, když právě nedělá nic.

V komentáři New York Times jsme se mohli dočíst toto: “... trvat na tom, že pravdy, které se vám nelíbí, jsou ‚falešné zprávy‘, je nebezpečné pro životně důležitou krev demokracie.“ Ano, Trump opravdu není neomylný sympaťák. Ale ať je jakýkoliv, tak alespoň projevuje svůj názor na myšlenky jiných. Mnozí novináři však názory, které se jim nelíbí, prostě zamlčují a nedávají jim žádný prostor.

Za svobodu slova, kterou květnatě a plačtivě opěvovali, považují svůj monopol na to vnucovat společnosti svoje vlastní názory. Ale jak napsal prezidentský kandidát Bernie Sanders: „Pozornost médií je tím větší, čím menší je význam tématu pro normální lidi.“

Převzato z blogu se svolením autora

Autor je nezávislý analytik, poradce a kouč