23.9.2023 | Svátek má Berta


GLOSA: Tři kanárci a ruskij malčik

22.2.2021

Douglas Murray, Ben Shapiro, Candance Owens a Konstantin Bogomolov. Tak jako dříve kanárci v dole varovali horníky před nebezpečným plynem, tihle nás varují před nebezpečným ohrožením svobody slova.

K napsání tohoto článku mne vedla zkušenost z diskuze pod článkem Ruský manifest proti pokrokářům: Západ se vykastroval a řítí se do pekel.

Původně jsem si totiž myslel, že něco, jako je ten ruský manifest, už může vyjít jenom mimo euroamerický prostor, ale naštěstí tomu tak není. Musel jsem zapátrat, protože na rozdíl od Ruska jsou podobné názory totálně mimo main stream. Ale ještě nejsou zakázané, jenom ostrakizované. Ještě se za ně nezavírá do basy (až na výjimky, že, Tommy Robinsone?).

Ale síla doby je znát. Pod článkem se vyrojila spousta kritiků, kteří si ten manifest ani neobtěžovali přečíst (protože v azbuce to už dneska není samozřejmé), ale oni vlastně ani z větší části nepolemizovali s autorem, spíše se spokojili s obecnou dehonestací Ruska. Inu, jasně, v Rusku mají absolutní svobodu projevu, se svobodou to bývá horší až po tom projevu (že, Alekseji Navalnyj?). Ale zdejší „liberální“ úderka mi mimoděk připomněla časy, kdy o všem rozhodovali okresní a jiní tajemníci KSČ, závodní rady ROH nebo domovní důvěrníci. Věru, že by se v té době neztratili, a celkem se děsím doby, až tady tomu budou skutečně šéfovat.

Ale zpátky ke kanárkům. Vybral jsem schválně homosexuála, Žida a černošku. Vesměs se jedná o nacisty, wikina říká far right, islamo a různé jiné foby. Ano, to je typické pro naši dobu, než diskutovat s nepohodlnými názory, raději rovnou zamáznout jejich autora a je po problému. Ostatně problém, o kterém se nemluví, oficiálně neexistuje, to se dnes učí v každé dobré neziskovce (no co, taky si může trochu zadehostenovat, kamenujte mne).

Nicméně nechci si jen stěžovat. Je dobré, že člověk s odlišným názorem ještě může prosperovat a dokonce být populární. Pokud nevrtá zrovna do islámu, tak se dokonce obejde i bez trvalé policejní ochranky. Anebo nežije v zemích EU na západ od nás, jako třeba Thilo Sarrazin nebo Geert Wilders. Tam už na podobné ptáčky mají svoje háčky v podobě různých paragrafů.

Ale zpátky k Bogomolovovi, pokud je opravdu on autorem článku Похищение Европы 2.0.
Za přečtení to stojí, například zajímavá paralela že nacismus je pro podstatu člověka podobná havárie, jako byl Černobyl pro atomovou energetiku. Anebo si přečtěte něco od Murraye (třeba Podivnou smrt Evropy, vyšla i v češtině), Shapira či Ownesové.

Převzato z blogu autora