29.11.2021 | Svátek má Zina


GLOSA: Tony Blair o islamismu

28.4.2014

V londýnském ústředí Bloombergově společnosti pronesl bývalý britský premiér Tony Blair projev, ve kterém řekl mimo jiné:

"Jsou čtyři důvody, proč je Blízký východ v centru pozornosti. Ropa, Izrael a bezprostřední vztah k Evropě. Tím čtvrtým je islámský radikalismus, tzn. islamismus. Konflikt na Blízkém východě je konflikt otevřené a tolerantní společnosti s fundamentální islámskou ideologií. Tento zásadní boj probíhá od Iráku přes Libyi, Egypt, Jemen, Libanon, Sýrii až po Írán, Pákistán a Afghánistán. Jde o prosazování islámu do politiky a tato ideologie se exportuje do světa.

Vyjma tří území v Jižní Americe neexistuje místo ve světě, které by nepříznivě neovlivnila rostoucí ideologie islamismu. Muslimská populace v Evropě přesáhla 40 milionů a dál roste.

Muslimské bratrstvo a další islámské organizace jsou stále aktivní a fungují bez většího dohledu nebo omezení. Mezi západními komentátory této hrozby je úmyslná neochota vidět problém v islámu. Oni se snaží oddělovat ideologii Muslimského bratrstva od teroristických aktivit. Obávají se nařčení, že jsou proti muslimům a právě na to islamisté sázejí. Islámská ideologie není kompatibilní s moderním světem a celý svět by se měl sjednotit proti ideologii islámského extremismu.

Na osudu Egypta závisí budoucnost celého regionu. Tam musíme pochopit, oč jde. Vláda Muslimského bratrstva nebyla pouze špatná. Islamisté uzurpovali tradice a instituce země. Revoluce z 30. června 2012 byla absolutně nutný pokus o záchranu národa. Měli bychom vždy podporovat hodnoty tolerance a náboženské svobody v Jordánsku a v zemích Perského zálivu a postavit se proti aktivitám Íránu a Muslimského bratrstva."

Bývalý ministr zahraničí Denis MacShane přirovnal Blairův projev k projevu Winstona Churchilla z roku 1946 o železné oponě.Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.