8.8.2020 | Svátek má Soběslav


GLOSA: To sladké slovo deal

13.5.2019

Donald Trump nabízí novou jadernou dohodu Íránu

Americký prezident si libuje v roli lídra, který „se nezakecá“. Nevyjde-li mu jeden projekt, dohoda se severokorejským Kimem, zaměří se na jiný. Teď na férovou jadernou dohodu s Íránem. „Měli by zavolat a sejít se. Pokud to udělají, jsme připraveni jednat,“ řekl Trump ve čtvrtek. Je to voda na mlýn těch, kteří jeho postupy odsuzují, ale...

Nejde o plán, ale jen o sondáž. Jak plyne čas, z Obamou prosazené dohody velmocí s Íránem se ukrajují roky. V některých lhůtách vyprší za pět let, v jiných za deset. Prostě by skončila brzy, i kdyby z ní loni Trump nevycouval. A teď sám naznačuje, že přes výhrůžky je připraven k dohodě nové. „Zavolat mi a sejít se.“ Tak mluví byznysmen, manažer, politik přesvědčený o tom, že je „mužem dealu“ schopným dohodnout se s každým. Loni se jako první americký prezident po 70 letech sešel s vůdcem Severní Koreje. Proč by se jako první americký prezident po 40 letech nesešel s vůdcem teokratického Íránu?

Na tom něco je. Vždyť s lídrem Íránu, který atomové zbraně ještě nevyvinul, lze jednat snáze než s Kimem, který už Bombou vydírá. Jenže i tady číhají háčky: nejde jen o Bombu, ale i o stále silnější vliv Teheránu v Iráku, Sýrii, Libanonu. Írán by mohl Trumpovu posedlost „úspěšným dealem“ využít ve svůj prospěch. Loni to naznačil izraelský novinář Nachum Barnea: „Obrat se Severní Koreou fascinuje. Na začátku jsou vzájemné hrozby, proklínání a bojový pokřik. Ale pak se to náhle mění v téměř milostný vztah. Co až do Bílého domu přijde pozvánka na summit s prezidentem Rúháním? Jedna pozvánka a hříchy Íránu mohou být zapomenuty.“ Takže počkejme s odsudkem i potleskem, až uvidíme.

LN, 11.5.2019Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.