26.4.2024 | Svátek má Oto


GLOSA: Testovat Pekingem

31.12.2021

Když už se měly ZOH zatrhnout, tak v roce 2015

Řekni mi, co si myslíš o Pekingu, a já ti povím, kdo jsi. To heslo má svůj důvod. Autoritářská Čína je v ekonomice, obchodě, výzkumu i vojenství úspěšná natolik, že válcuje inspiraci západní demokracií. Je to výstražný signál. Ale je to i důvod k mumraji kolem zimních olympijských her, které za měsíc začnou v Pekingu?

Posledním kamínkem do mozaiky mumraje je zpráva, že český velvyslanec v Pekingu Tomšík v rozhovoru pro čínský tisk podpořil hry v Pekingu s tím, že se odvolal na prezidenta Zemana. Můžeme si právem říkat, že velvyslanec podléhá politice vlády, nikoliv rozmarům či preferencím hlavy státu. Ale kdyby se Vladimír Tomšík místo na Zemana odvolal na Mezinárodní olympijský výbor, řekl by de facto totéž.

Je řada důvodů, proč by se v Pekingu OH konat neměly. Uvádí se hlavně pohrdání lidskými právy v ČLR a brutalita vůči Ujgurům. Jenže za prvé Olympijská charta zakotvuje apolitický charakter her a za druhé se o pořadateli rozhodlo už v červenci 2015. Rozhodl o tom zmíněný Mezinárodní olympijský výbor, který organizoval soutěž kandidátů. Tehdy nebylo známo, že Peking pošlapává lidská práva a likviduje identitu Ujgurů? Tehdy by měly protesty, lobbování i výzvy k bojkotu smysl. Ale když už toto vše proběhlo, když Peking pořadatelství získal a formálně nebylo zpochybněno, tak celý mumraj o šest let později vyznívá účelověji, než by vyznělo účelové lobbování v létě 2015.

Lze namítnout, že narychlo byl vyhlašován i roku 1980 bojkot her v Moskvě. Jenže ten se opíral o fakt, že Moskva zahájila invazi do Afghánistánu. A byť si o plánech Pekingu nemusíme dělat iluze, k bombardování Tchaj-wanu ještě nepřistoupil. Připomeňme však jinou věc. V témže roce 2022 Katar pořádá mistrovství světa v kopané, akci srovnatelnou s OH. Je-li na tom Čína lidskoprávně tak, že si zaslouží diplomatický bojkot her, je na tom snad Katar po stránce lidských práv lépe? Ale když téma Kataru není tak cool, že.

LN, 29.12.2021