24.9.2021 | Svátek má Jaromír


GLOSA: Ta nešťastná láska k Ukrajině...

21.11.2014

Dobře vím, jaké to je být nešťastně zamilovaný. Neměl bych se tudíž těm skandujícím demonstrantům s ukrajinskými prapory příliš vysmívat, ale…

Ale co naplat, když je to tak divná, takřka komická láska k zemi, která ještě nedávno byla odporným Sovětským svazem, jejíž hranice každou chvíli svévolně přemalovávali komunističtí komisaři.

K zemi, kde vládnou oligarchové, k zemi, která je fatálně názorově rozdělená – jejíž část obyvatelstva tíhne k Západu, zatímco jiná část se cítí být historicky spojená s Ruskem.

Takový typický gordický uzel!

Nikdy jsem neměl rád Sovětský svaz, respektive vždycky jsem nenáviděl komunistický Sovětský svaz, takže dobře rozumím tomu odporu značné části kyjevských Ukrajinců k nástupnickému Rusku.

Jenže, není to přece jenom jejich Ukrajina. I když tihle kyjevští jsou ve zjevné převaze, to, že se rozhodli regulérně válčit zase s jinými Ukrajinci, pokoušejí se je vojenskou silou převálcovat, je smutným důkazem totalitního myšlení.

Ano, celistvost Ukrajiny byla, je a bude ohrožena, ale opravdu stojí ta celistvost podivně poslepované země za rozpoutání občanské války, za ty tisíce mrtvých, zraněných, za miliony utečenců?

Co někdo může vnímat jako boj za suverenitu a svobodu, lze také označit za genocidu!

Mohu se mýlit, ale už jenom s ohledem na ty obrovské budoucí náklady na nutnou sanaci dost pochybuju, že Putin stojí o připojení východní části Ukrajiny k Rusku.

Nepotvrzují to ani ty často přeháněné informace o ruské pomoci etnickým Rusům na Ukrajině. Na druhé straně myslím, že nechat je úplně ve štychu si nemůže dovolit dokonce ani Putin.

Zvláštní kapitolou je Krym. To rychlé připojení k Rusku je nesporně právním oříškem, ale naopak jen obtížně lze vyvrátit, že to bylo přání podstatné většiny místního obyvatelstva znechuceného Kyjevem.

Stěží lze také přehlédnout, že na rozdíl od východních ukrajinských regionů se zde naštěstí neválčí, lidé tu zbytečně neumírají, netrpí.

Zamilovaní lidé často dělají hlouposti, jaksi to už patří k věci. Jen mě u těch milovníků kyjevské Ukrajiny dost překvapuje, že jim násilí a nespravedlnost vadí výhradně jen na jedné straně.

Ale jak se říká, láska bývá slepá...

Převzato z JosefHavranek.blog.idnes.cz se souhlasem autora.Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.