6.3.2021 | Svátek má Miroslav


GLOSA: Střílel do dělníků?

18.1.2021

Jaký narativ vzejde z ústavní obžaloby Trumpa

Ze slov, že v té či oné situaci se píše historie, čpí klišé. Jenže v USA se historie skutečně píše. Prezident Donald Trump čelí už podruhé ústavní obžalobě, nyní za podněcování ke vzpouře. Tak to ve středu schválila Sněmovna reprezentantů poměrem 232 : 197 hlasů (přidalo se i 10 republikánů). Projde to i v Senátu? Tam je třeba dvoutřetinová většina, takže se musí přidat 17 republikánských senátorů. Uvidíme.

Tady se píše formální historie. Ještě se nestalo, aby byl americký prezident ústavní obžalobou skutečně odvolán. Když to před 47 lety hrozilo Richardu Nixonovi, raději odstoupil sám. Ani u Trumpa to nelze formálně stihnout během jeho prezidentství – leda poté, nicméně i tak by to byl precedens a velká satisfakce pro demokraty.

Ale píše se i neformální historie, pro společnost, voliče i pravici v USA významnější. I kdyby Senát Trumpa nesesadil, už teď se kolem něj i pravice vytváří narativ přesahující dramatické události z 6. ledna, Trumpův narcismus i trestuhodnou neodpovědnost, když si prý myslel, že jeho slova k davu zůstanou bez následků. Je to narativ pravice ohrožující ústavní uspořádání země.

Tyto narativy se odpichují od dramatických událostí, ale s odstupem získávají podobu tvárné legendy. U nás si ti starší ještě pamatují, jak komunisté tvrdili, že „Masaryk nechal střílet do dělníků“. I tento narativ vycházel ze skutečných událostí, kdy se radikální levice dostala do křížku se zákonem i policií. Ale ještě po desítkách let ho komunisté používali i takto: Vám se nelíbí socialistické zřízení? To chcete, aby se opět střílelo do dělníků? Řeknete si, že v USA toto samozřejmě nehrozí. Ale vidíte-li v New York Times komentář Je nutné potrestat i Trumpovy lokaje, začne vám to docházet. Trump neměl šanci na úspěšný puč, zato se stal hrobařem americké pravice. Umožnil rozvinout narativ, který může vyznít i takto: Vy volíte republikány? To chcete, aby se zase podrážel ústavní pořádek země?

LN, 15.1.2021Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.