18.9.2020 | Svátek má Kryštof


GLOSA: Sliby chyby?

31.8.2020

Trump ztělesňuje barikádu, ale i plnění slibů

Kdo si chce udělat názor na Donalda Trumpa, většinou si ho dávno udělal. A v médiích si ho jen potvrzuje. Hlavní proud líčí Trumpa jako ztělesněné zlo. Ale na webu se často posílíte v dojmu, že jen on je obranou proti radikální levici či Velké protirasistické kulturní revoluci.

Pak může překvapit, když agentura AP Trumpa hodnotí podle plnění jeho volebních slibů z roku 2016. Dospěla samozřejmě k tomu, že velkohubost se nevyplácí. Že Trumpův slib, že bariéru proti ilegální migraci na jižní hranici USA zaplatí Mexiko, zůstal nesplněn. Ale většinu ostatních slibů Trump splnil či aspoň pracuje na jejich plnění: škrtá regulace, mění roli USA ve světě, stahuje vojáky ze zahraničí, jmenoval soudce Nejvyššího soudu, spolu se zákonodárci zrušil pilíř zdravotní reformy známý jako Obamacare, pozastavil navyšování počtu federálních zaměstnanců a podobně.

Působí jako novinka, když na barikádově rozděleném Západě a v éře hotových názorů někoho vůbec napadlo měřit úspěšnost politika plněním jeho volebních slibů. Tím není řečeno, že to měření předpoví výsledek voleb. V době epidemie a jejích dopadů na nezaměstnanost, rasového pnutí a pokrokářské kulturní revoluce se zdá, že plnění volebních slibů je jen okrajové kritérium. Ale je dobře, že se na něj nezapomíná.

Západní progresisté rádi dělí svět černobíle: na dobro a zlo, privilegované a diskriminované, přátele a nepřátele. Donald Trump jim svým narcismem a velkohubostí sám dodává munici. Ale to vše by nemělo zastínit plnění volebních slibů. Ti, kteří toto kritérium bagatelizují, přispívají k erozi demokracie. Pokud by se politika neřídila soubojem konkurenčních programů i slibů part A a B, ale jen podle sympaticky znějících zásad typu „evropské hodnoty“ či „liberální demokracie“, bylo by nakonec jedno, volíte-li partu A, nebo partu B. Donald Trump, ať si o něm myslíte cokoliv, dokládá, že demokracie je zápasem idejí, programů a slibů. Je dobře, že se najde někdo, kdo ho poměřuje právě tím.

LN, 27.8.2020
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.