19.2.2020 | Svátek má Patrik


GLOSA: Silou k neudálosti

13.6.2019

Donald Trump prosadil dohodu s Mexikem o migraci

Z novinářské hantýrky se šíří slovo „neudálost“. Označuje něco, co se mělo stát, ale nestalo. Co média nerozebírají, neboť to nikoho nezajímá. Ale někdy by mělo. Neudálostí pondělka bylo zavedení amerického pětiprocentního cla na mexické zboží. Zavedeno nebylo, ale na zajímavosti to téma získá, prolistujeme-li noviny za uplynulý týden. 31. květen: „Trump zavádí cla na zboží z Mexika. Opatřením chce zastavit příliv migrantů.“ 7. červen: „Mexiko pošle na hranice národní gardu, má zastavit migranty.“ 8. červen: „USA a Mexiko uzavřely dohodu o migraci. Trump ruší cla na mexické zboží.“ Toto že je neudálost nehodná pozornosti?

O Donaldu Trumpovi si můžeme myslet leccos. Že příliš riskuje (odstoupení od smlouvy s Ruskem o raketách středního doletu). Že nemá trpělivost ani plány B (krach summitů s Kim Čong-unem). Že diplomacii nahrazuje silou a vydíráním. Ale právě zde uspěl. Vsadil na to, že Mexiko potřebuje pro svůj vývoz Spojené státy více, než USA potřebují Mexiko, a sázka vyšla. Mexiko přistoupilo na dohodu o migraci a střežení vlastní hranice z jihu. Jistě z toho neplyne, že uspěje i Trumpova sázka v obchodní válce s Čínou, ale s Mexikem ano, ač v jeho čele stojí sympatizant chávezovského světa Obrador.

Vidíme, že i levicové vlády mohou přistoupit na politiku ostrahy hranic a přílivu migrantů. Vidíme ale i to, že s širšími argumenty to nehne. Podle analytiků citovaných agenturou AFP budou z americko-mexické dohody profitovat pašeráci migrantů. To je pozoruhodné. Mezi EU a Libyí taková dohoda není a pašeráci lidí z toho profitují. Mezi EU a Tureckem dohoda je a pašeráci lidí z toho neprofitují. Proč tedy musejí profitovat i z dohody americko-mexické? To jako že chyba je už v samotné kontrole hranic?

LN, 11.6.2019Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.