Neviditelný pes

GLOSA: Síla kočkopsa

7.6.2021

Mistr světa v očkování Netanjahu míří k odchodu

Někdy věci dopadají jinak, než sami aktéři původně očekávali. „Chcete svrhnout vládu, která konečně prosadila důstojné důchody,“ řekl premiér Babiš ve sněmovně. Lze jistě namítnout, že tento krok mířil jen na seniory, kdežto jím vyvolaný zářez do rozpočtu pocítí všichni voliči. Jinde je úspěch nesporný, široký, ale problém ještě vyhrocenější. Třeba v Izraeli, kde po 12 letech končí éra premiéra Netanjahua. Ač jeho Likud vyhrál volby, ač má „Bibi“ za sebou úspěchy, svým charakterem, arogancí a mocenským pudem si vykoledoval osobní odpor v tak širokém politickém spektru, že vládní koalici zřejmě složí jiní.

Úvodní výrok by v podání Benjamina Netanjahua zněl takto: „Chcete svrhnout vládu, která zemi dovedla na světovou špičku v očkování proti covidu. Která z Izraele udělala velmoc na poli IT i vědy. Která prolomila diplomatickou izolaci židovského státu v arabském světě…“ To vše je pravda a lze ještě pokračovat. Ale to vše je málo, pokud si lídr úspěchů vykoleduje širokou averzi vůči sobě a v parlamentu se proti němu postaví kočkopes.

Jen tak lze nazvat partu, která složila většinu o jeden hlas. Aby vytěsnili Netanjahua z vlády, museli se spojit jinak nespojitelní: od politického středu a liberálů přes sociální demokraty, osadníky či izraelské „Rusy“ až po radikální levici, ba islamisty z řad izraelských Arabů. Co má společného labouristka Michaeliová, propagující ženské kvóty a genderově spravedlivý jazyk, a lídr islamistů Abbás, pohlížející na ženy optikou koránu? Jak se shodnou na vztahu k Palestincům zásadní odmítači palestinského státu a ti, pro které je ten stát smyslem života?

Vidíme ukázku toho, že je-li cílem odstavit od moci jednoho muže, spojí se každý s každým. A pokrokový svět tleská, neboť se zbaví populisty, jak Netanjahua tituluje. Ale co až „Bibi“ z politiky skutečně odejde? V čem potom najde onen kočkopes pojivo, natož společný zájem? Je to otázka, která může být už na podzim aktuální i u nás.

LN, 4.6.2021zpět na článek