19.6.2021 | Svátek má Leoš


GLOSA: Setkali se u Kolína. Pardon, v Bruselu

9.10.2010

Kdo? No přece soudruzi socialisté z Číny a soudruzi socialisté z Bruselu. Málem jsem boural, když jsem při cestě na předvolební akci brněnské ODS ve Vaňkovce poslouchal v autě, ve středu 6. října 2010 v 10:30 zprávy Radiožurnálu. Vážně jsem nevěřil tomu, co slyším, dokud jsem si to večer neposlechl znovu ze záznamu na webu Českého rozhlasu.

Celá ta zcela neuvěřitelná zpráva se musí citovat, protože ta absurdita se nedá nijak jinak přiblížit:

„…Více než miliarda, proti půlmiliardě. I tak by se dal charakterizovat dnešní summit EU a Číny v Bruselu. Špičky evropské sedmadvacítky chtějí s čínským premiérem Wen Tia-paem mluvit hlavně o globálním vládnutí v ekonomice a o klimatických změnách. Čína má jako komunistická totalita s ovládáním hospodářství letité zkušenosti. S předsedou Evropské komise Jose Barrosem a evropským prezidentem Hermanem van Rompuyem může čínský premiér Wen Tia-pao v otázce globální regulace hospodářství a finančních trhů najít společnou řeč. I Evropa se totiž snaží o zavedení nadnárodního dohledu nad ekonomikou… Pavel Novák, Český rozhlas, Brusel…“

Ano, to je ten pokrok. Za první republiky náš první dělnický „prezident“ komunista Klement Gottwald, poučoval své kolegy v parlamentu :

„…Ano, jezdíme do Moskvy a jezdíme se tam učit, jak vám zakroutit krky…“.

Dnes nám zpravodaj Českého rozhlasu bez jakékoliv ironie jen sděluje, že hlavní komunista z Číny už nejede socialistům z Bruselu vysvětlovat, jak opozici zakroutit krkem, ale jen jak „ovládat hospodářství“. Mají s tím totiž v Číně letité zkušenosti. Říci to takto explicitně na rovinu, to už je opravdu odvaha. Nebo to zpravodajům a všem dalším pracovníkům Českého rozhlasu připadá zcela normální.

Mám jen bohužel obavu, že nás, co si myslí, že bychom se od Číny měli učit jiné věci, než jak dozorovat ekonomii, je v Evropě stále méně a méně.

Příslušnou pasáž zpráv Radiožurnálu si můžete poslechnout zde – asi od 32. minuty a 17. sekundy.

vitblaha.wordpress.com
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.