21.10.2020 | Svátek má Brigita


GLOSA: Rusové také odstupňují pokuty

6.4.2011

V Rusku je připravován zákon, podle nějž dojde i tam k odstupňování pokut za porušení pravidel silničního provozu. Na rozdíl od českých návrhů na složité rozlišování podle sociálního statutu řidiče volí Rusové přístup řešení nejbolavějších míst. Pokuty se výrazně zvýší za všechny přestupky spáchané v Moskvě a v Sankt Petěrburku. Bez ohledu na to, zda se jich dopustili místní obyvatelé či návštěvníci města. Podle tamních právníků je právě taková aplikace zárukou rovnosti před zákon.

Sankce v těchto dvou městech budou třikrát až desetkrát vyšší než jinde v Rusku. Tresty se zaměří hlavně na přestupky proti bezpečnosti a plynulosti provozu: nepovolené parkování a zastavení včetně stání v druhém pruhu, průjezdy pěšími zónami, nerespektování režimu přednostní jízdy sanitek, policistů, hasičů, vládních vozidel, jízda na červenou, blokování průjezdu křižovatkou, jízda v pruhu vyhrazeném pro hromadnou dopravu a podobně. Při odtahu se i tam zavádějí dvě platby: za odtah a za parkování odtaženého vozidla. Zákon by měl být projednán tak, aby platil od 1. července 2012.

Obecně jsou však ruské pokuty z českého pohledu ve světle platů lidumilné, a to i po plánovaném skoku v největších aglomeracích. Základní sazby jsou dnes ve stovkách rublů (10 rublů = 6 korun) - například za jízdu na červenou se platí 500-700 rublů, za neprojetí křižovatky a její zablokování 100 rublů. Maximální částka pokuty po zvýšení v hlavních městech má dosáhnout 3000 rublů, tedy cca 1800 Kč. Průměrný plat v Rusku osciluje kolem 20 000 rublů (muži 23 900, ženy 15 600). Průměrný plat v Moskvě byl podle L. Švecovové z moskevské radnice v roce 2010 na úrovni 38 700 rublů a letos má dosáhnou 43 000 rublů.

Při pohledu na vozový park v Moskvě a v Sankt Pěterburgu, který je převážně tvořen dražšími vozy, a s ohledem na tamní příjmy v relaci k celému Rusku je jasné, že změna tamním majitelům aut rodinné rozpočty neohrozí. Zda tedy nová výše pokut pomůže i plynulosti provozu, bude otázkou. Vypadá to, že provoz bude i nadále na hranici kolapsu a dodržování pravidel si úřady vyššími pokutami nevynutí. A parkovat se bude všude - s výjimkou Rudého náměstí v Moskvě a Palácového v Petěrburgu.Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.