GLOSA: Rusové také odstupňují pokuty
Sankce v těchto dvou městech budou třikrát až desetkrát vyšší než jinde v Rusku. Tresty se zaměří hlavně na přestupky proti bezpečnosti a plynulosti provozu: nepovolené parkování a zastavení včetně stání v druhém pruhu, průjezdy pěšími zónami, nerespektování režimu přednostní jízdy sanitek, policistů, hasičů, vládních vozidel, jízda na červenou, blokování průjezdu křižovatkou, jízda v pruhu vyhrazeném pro hromadnou dopravu a podobně. Při odtahu se i tam zavádějí dvě platby: za odtah a za parkování odtaženého vozidla. Zákon by měl být projednán tak, aby platil od 1. července 2012.
Obecně jsou však ruské pokuty z českého pohledu ve světle platů lidumilné, a to i po plánovaném skoku v největších aglomeracích. Základní sazby jsou dnes ve stovkách rublů (10 rublů = 6 korun) - například za jízdu na červenou se platí 500-700 rublů, za neprojetí křižovatky a její zablokování 100 rublů. Maximální částka pokuty po zvýšení v hlavních městech má dosáhnout 3000 rublů, tedy cca 1800 Kč. Průměrný plat v Rusku osciluje kolem 20 000 rublů (muži 23 900, ženy 15 600). Průměrný plat v Moskvě byl podle L. Švecovové z moskevské radnice v roce 2010 na úrovni 38 700 rublů a letos má dosáhnou 43 000 rublů.
Při pohledu na vozový park v Moskvě a v Sankt Pěterburgu, který je převážně tvořen dražšími vozy, a s ohledem na tamní příjmy v relaci k celému Rusku je jasné, že změna tamním majitelům aut rodinné rozpočty neohrozí. Zda tedy nová výše pokut pomůže i plynulosti provozu, bude otázkou. Vypadá to, že provoz bude i nadále na hranici kolapsu a dodržování pravidel si úřady vyššími pokutami nevynutí. A parkovat se bude všude - s výjimkou Rudého náměstí v Moskvě a Palácového v Petěrburgu.