Neviditelný pes

GLOSA: Rusko už na Ukrajině prohrálo

9.3.2022

Invaze na Ukrajinu už teď skončila pro Rusko fiaskem. Kreml to sice popírá, ale to je jediné, co může dělat. Tento závěr potvrzuje i uniklá zpráva z tajné služby FSB přiznávající ruské zoufalství.

Zprávu zveřejnil ve svém článku web iDnes.cz a informace z ní potvrzují známá fakta. Tak především blitzkrieg, neboli bleskové válka proti Ukrajině Rusku nevyšel. Ani dvanáctý den od zahájení zločinné agrese se s výjimkou Chersonu ruským silám nepodařilo dobýt větší ukrajinské město. Svým chaosem připomíná ruský útok sovětské napadení Finska v listopadu 1939.

Kreml se zkrátka přepočítal, čekal rychlou trestní výpravu, ale má na krku hrdinský odpor Ukrajinců a dlouhotrvající boje, ve kterých nemůže zvítězit. Ruských vojáků zatím během několika dnů padlo minimálně šest tisíc. Pro srovnání, Američané přišli v Afghánistánu během dvaceti let o dva a půl tisíce vojáků. Tvrzení ruského prezidenta Vladimíra Putina, že ruské operace na Ukrajině jdou podle plánu, nás nemůže oklamat. Jedná se o pouhou propagandistickou lež, vládce Ruska logicky nemůže přiznat a nikdy nepřizná ukrajinský debakl. Ale to je tak jediné, co může dělat. Stejně tak Putinovo vyhrožování nasazením jaderných zbraní jsou pouhé výkřiky zoufalce zahnaného do kouta, reálně nic takového nehrozí.

Ukrajinci svojí statečností a houževnatou obranou své vlasti proti nezvaným vetřelcům překvapili celý svět. I kdyby se Rusům nakrásně podařilo obsadit Kyjev, Charkov a další města a zajmout prezidenta Volodymira Zelenského i s celou ukrajinskou vládou, tak jim to bude k ničemu. Okupace Ukrajiny by vyžadovala trvalou přítomnost statisíce ruských vojáků. Ve výše zmíněné zprávě, údajně uniklé z FSB, se tvrdí, že okupační správu by muselo na Ukrajině zajišťovat minimálně půl milionu ruských vojáků, což je víc než polovina jejího stavu, kteří by navíc čelili masivní partyzánské válce ze strany Ukrajinců. Rusové už nyní mají problémy s logistickým zajištěním svých jednotek. Ruská obrněná technika trčí bez nafty v polích, ruští vojáci rabují obchody v ukrajinských městech a vesnicích, protože nemají co jíst.

Zkorumpované, rozkradené a neustále chudnoucí Rusko tak prokazatelně není organizačně schopné zvládnout okupaci Ukrajiny s desítkami milionů vůči němu nepřátelsky naladěných obyvatel.

Ukazuje se, že ruská armáda není žádným dokonale fungujícím mechanismem, jak se snaží namluvit příznivci Ruska, ale kolabujícím spolkem. Na přehlídkách na Rudém náměstí v Moskvě pochodují ruští vojáci s nejmodernějším vybavením a předvádí špičkovou techniku, v ukrajinském reálu pak hrají hlavní roli v ruských barvách zastaralé tanky, obrněné transportéry, vybavení a výstroj. Není proto důvod nějak Kremlu ustupovat a bát se ho. Západ by mu měl důrazně vzkázat, že základním předpokladem pro mírová jednání je stažení ruských okupantů z Ukrajiny.zpět na článek