27.1.2023 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

GLOSA: Rusko už na Ukrajině prohrálo

Invaze na Ukrajinu už teď skončila pro Rusko fiaskem. Kreml to sice popírá, ale to je jediné, co může dělat. Tento závěr potvrzuje i uniklá zpráva z tajné služby FSB přiznávající ruské zoufalství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Wagenknecht 9.3.2022 9:31

Poučte se s těmi útočnými válkami: https://vaclavfischer.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=784263

M. Stanovský 9.3.2022 9:40

I ta válka proti Finsku byla vyprovokována ruským náletem na ruskou vesnici - a pak to svedli na Finy, aby je mohli napadnout.

M. Stanovský 9.3.2022 9:37

Ale ano. Putin se považuje za Boha a myslí, ze mu to vyjde.

J. Kalina 9.3.2022 8:18

No, jen aby přání nebylo otcem myšlenky! Jistě se to nepodobá způsobu války v roce 1945 při dobývání Berlína. a) nechtějí úplně nasra...t všechny obyvatele Ukrajiny do nepříčetnosti, to je u Němců až tolik nezajímalo, plus byla to odveta b) asi nechtějí zničit kompletní infrastrukturu, pokud počítají s "dočasným" pobytem na věky. c) jakoby se čekalo, až ti co tuto válku neskousnou nikdy, utečou na západní Ukrajinu, řekněme za Dněpr nebo ještě dál a na východní Ukrajině vznikne nějaký proruský protektorát. Ale to jen fantazíruji. Akorát mám pocit, že (Z)Elenskij začíná samostatně přecházet v jím vybudované pozici UK hrdiny do pozice, kdy si uvědomil, že co si UK nezajistí sama, to od západu nedostane, že začal jednat "geopoliticky". Jestli celá tahle tragická situace musela vzniknout, aby se Ukrajina posléze stala neprotiruskou, řekněme neutrální nebo dokonce pro ruskou, tak potěš pán, kam to došlo a jaké byly zvoleny prostředky. Je mi lidí na UK opravdu líto. Všichni co měli vědět (kolem zeměkoule dokola) z popisu své funkce věděli k čemu se schyluje a ne že byli překvapeni. Jak se dá (by mohla) také chápat nabídka USA, že Zelenského z Kyjeva zachrání. To by vedlo ke zkrácení nebo prodloužení odporu UK????

V. Wagenknecht 9.3.2022 9:33

Ano. Co všechno museli ukrajinští nacisté a oligarchové řízení a podporovaní USA udělat pro to, aby Ukrajina byla zničena a odskákali to normální, už tak věrchuškou odíraní Ukrajinci.

J. Vocilka 9.3.2022 8:09

Bohužel pane autore, přání otcem myšlenky.

R. Meišner 9.3.2022 8:03

autore, pokud vidíte dál než za svůj dvorek (o čemž začínám silně pochybovat) --tak jsme prohráli všichni. je už málo možností pro budoucnost-buďto jaderná apokalypsa, nebo trvalý chaos, nestabilita světa a nelítostný boj o energie. račte si vybrat. 8-o

R. Langer 9.3.2022 7:46

Hm, takže hrdinský Ukrajinský odboj už vytlačil okupanty za hranice - přinejmenším, tedy alespoň podle těchto optimistických zpráv. Proč ale mám takový neodbytný pocit, že to asi nebude pravda? 8-o

J. Pankovic 9.3.2022 3:11

Putin odhadl dost přesně reakci USA (prakticky žádná), věděl, že EU se nepočítá (nejdůležitější je gryndýl), započítal i reakci Německa...

...naštěstí se hrubě spletl v odhadu vlastní armády a vůbec nepočítal s tak srdnatým odporem Ukrajinců R^R^R^

F. De Winter 9.3.2022 2:50

Tak takhle to vypadá podle zpravodajství našich médií. Po zkušenostech s kovidem nebo migrační krizí jsem však trochu skeptický. Mám podezření, že je to opět jen virtuální realita.

A možná kouřová clona nejen pro likvidaci svobody slova.

P. Hatina 9.3.2022 2:05

Bohužel nikoliv, znamená to jen to, že Rusové přecházejí od strategie blitzkriegu (kterej jim stejně nikdy nešel) ke strategii "Nas mnógo", bez ohledu na ztráty.

Západ tomu přiliš čelit nemůže, protože globální jaderné války s Ruskem se bojí dnes jako před půl stoletím.

No a pokud se týče naděje, že Putina svrchne sama ruská věrchuška, i ty šance rychle klesají. Ta brutalita války na Ukrajině je tak děsivá, že tohle by už ani jim Západ neodpustil, po dosti dětinské výmluvě "To my ne to Putin".

M. Grundmann 9.3.2022 0:40

Souhlasím s celým článkem až na poslední větu. Rusko je slabé a nemá objektivně dostatečnou sílu k jakékoliv expanzi. Je dnes zcela evidentní, že by současná ruská armáda nedokázala napadnout ani Pobaltí, ani další země východní Evropy.

Slabost Ruska je teď zřejmá úplně všem včetně Rusů. Vzhledem k této slabosti mi připadá snaha vstupu Ukrajiny do NATO dost absurdní. Dnes bychom měli postupovat úplně jinak : konečně přestat se sterilním nepřátelstvím mezi západními zeměmi a Ruskem a nabídnout Rusku normální místo v Evropě. Rusko stejně ničeho lepšího dosáhnout nemůže a pro všechny ostatní by to byla ideální situace.

Po druhé světové válce Západ nabídl západnímu Německu mír, spolupráci a integraci do svobodného světa. Myslím, že je teď okamžik nabídnout spolupráci a mír Rusku a ukončit válku. Ale nestačí jenom ukončit válku jako takovou, musíme také zajistit, aby se rozvíjela spolupráce mezi Ruskem a zbytkem Evropy. Navrhl bych například, aby bylo Ukrajině nabídnuto takové postavení v rámci EU, aby tato spolupráce nevedla k dlouhodobé izolaci Ruska.

Nemyslím si, že jsem naivní optimista, když si myslím, že by Rusko dnes na takovou nabídku kývlo. I když jsem jen málokdy souhlasil s Václavem Havlem, mám pocit, že by zrovna něco takového dnes navrhl.

R. Tichý 9.3.2022 8:04

Sorry, ale co se delo predchozich 30 let? Vsichni v Evrope se snazili o normalni fungovani, jen Rusaci zbroji a kradou cizi kufry a uzemi....

R. Langer 9.3.2022 9:17

A taky bijou černochy! Vlastně, to bylo někde jinde, sakra... ;-D

J. Kulheim 9.3.2022 8:50

Rusko je slabé a my jsme ještě slabší.

Václav Havel byl odborník na humanitární bombardování.

G. Onion 9.3.2022 8:59

Kde jste žil posledních 8 let? Za ty roky kolikrát chtělo Rusko jednat, tak aby se předešlo válce? Čeho se dočkalo? Zvednuteho prostředníčku ze západu, aka kaprál Topolánek.

A co se týká ruské armády, být vámi byl bych opatrnejsi v rezultatech, které jste uvedl.

Ale jinak s vámi souhlasím, každé jednání a spolupráce je lepší než válka R^

K. Kubů 9.3.2022 9:20

"sterilní nepřátelství" vůči Rusku je pouze mentální póza ruského vedení a části obyvatel ovlivněných oficiální propagandou. Faktické aktivity i smlouvy obchodní a politické od rozpadu SSSR jsou přesným opakem. Že tato spolupráce nevedla k zachování status quo ruského/sovětského impéria není problém svobodných a suverénních zemí, které se Rusko zavázalo respektovat.

K. Nový 9.3.2022 0:31

Bohužel, zatím to na prohru Ruska nevypadá.

Zatím to vypadá na postupné dobíjení jednotlivých měst.

O. Kurz 9.3.2022 5:05

"Dobíjení měst" - jak se to dělá v praxi?

P. Dvořák 9.3.2022 8:35

Pokud to chápu s tím měkkým "I", tak se opravdu jedná o dobíjení měst. Ať už dobytých nebo nedobytých.

P. Brecík 9.3.2022 0:07

ááááááá další stratég a znalec. Co samozřejmě nebyl na vojně a podle naducaných tvářiček je mírně obézní. Jeho výplod podle toho vypadá.

P. Sykora 9.3.2022 6:57

R^

G. Onion 9.3.2022 9:01

R^R^

R. Langer 9.3.2022 9:18

Asi tak... ;-)