23.10.2021 | Svátek má Teodor, Theodor


GLOSA: Rusko na straně Palestinců

21.5.2021

Moskva vyzvala Izrael, aby upustil od pokusů o změnu statusu hlavního města Jeruzaléma a okamžitě ukončil aktivity na okupovaných územích, uvedl náměstek ruského ministra zahraničních věcí Sergej Veršinin.

Protiizraelská stanoviska Kremlu ve prospěch teroristů z Hamásu publikovaná ruskou agenturou RIA Novosti zveřejnil v češtině ruský web působící v České republice Sputnik. Nikdy bych si nemyslel, že budu citovat z jeho článku, ale výjimka potvrzuje pravidlo a v tomto případě je na místě.

Lavrovův náměstek dále poznamenal, že Rusko důrazně odsuzuje všechny projevy násilí páchaného na civilistech v Izraeli i Palestině, jakož i jakékoli kroky, které komplikují možnost opětovného zahájení vyjednávacího procesu na obecně uznávaném mezinárodním právním základě. Moskva podle něj také vystupuje pro přísné respektování statu quo svatých míst.

„V tomto ohledu považujeme snahy Izraele změnit geografický, demografický a historický charakter a status svatého města Jeruzaléma za nezákonné a bez právní síly a jsme pro okamžité a úplné ukončení všech osídlovacích aktivit na okupovaných palestinských územích v souladu s četnými rozhodnutími VS a Rady bezpečnosti OSN,“ řekl Veršinin.

K tomu lze dodat, jediné, Rusko stejně jako mnohé země Evropské unie se de facto postavilo na stranu islamistických teroristů. Jestliže však právem kritizujeme za protiizraelské postoje EU, pak musíme měřit stejným metrem i Rusku. Já vím, že někteří jedinci, tedy spíše kolaboranti a vlastizrádci, rádi omlouvají Putina a jeho bandu za každou cenu, ale pravdu tím nezmění. Rusko se ve vztahu k Izraeli od většiny zemí na světě neliší. Také posílá Palestincům peníze - řádově desítky milionů dolarů ročně.

Rusové stejně jako mnozí další neumí posuzovat záležitosti v kontextu a zaměňuji příčinu za následek. Izraelci se opravdu nesnaží změnit jakýkoliv ráz Jeruzaléma, historicky je to židovské hlavní město. V letech 1948 – 1967, kdy východní Jeruzalém včetně Starého Města okupovalo Jordánsko, nesměli Židé ke svému posvátnému místu – Západní zdi -, v současnosti spravují posvátnou islámskou Chrámovou horu samotní Arabové a nikdo jim tam v modlitbách nebrání. Ovšem jestliže tam dorazí tisíce lidí vyzbrojených noži a Molotovovými koktejly, tak to nemá s úctou k Bohu nic společného, ale jedná se o záměrné vyvolání nepokojů, proti kterým izraelské bezpečnostní síly právem zasahují. Na tom není nic nepochopitelného. Bývalý americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém jako nedělitelné hlavní město Židovského státu, ruský prezident Vladimír Putin tento nárok Židům upírá.

Rovněž tak odsouzení násilí páchaného na civilistech v Izraeli a Palestině ze strany Rusů a dalších je chucpe. Zatímco Palestinci zcela cíleně útočí na izraelské civilisty, Izraelci se zaměřují na likvidaci odpalovacích raketových ramp a další vojenské cíle v Gaze a dopředu varují palestinské civilisty, že oblast, v níž žijí, bude ostřelována. Viník násilí je stavěn na stejnou úroveň s obětí a to je nepřípustné.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.