19.10.2019 | Svátek má Michaela


GLOSA: Rozdíl

8.11.2017

Během demonstrací za katalánskou nezávislost jsme mohli v televizi vidět nejen vlajky Katalánska, ale také Palestinskoarabské autonomie. Naopak během demonstrací za nezávislost iráckého Kurdistánu byly k vidění vlajky Izraele.

Za komunistické éry se říkalo, možná na to téma existoval i nějaký vtip, že jde nejen o svobodu projevu, ale také po projevu. Podobně i nyní: nejde o to, jaké vlajky se na té či oné demonstraci objevily, ale o to, co následovalo.

Nezaznamenal jsem, že by poté, co se v Barceloně objevily vlajky Palestinskoarabské autonomie, zasedl španělský parlament (Kongres poslanců) a tuto záležitost řešil. V Madridu stran nezávislosti Katalánska řeší ledacos, ale rozhodně ne výše zmíněné.

To v Bagdádu tak velkorysí nejsou. Ačkoli hlavním problémem souvisejícím se snahou iráckých Kurdů získat nezávislost rozhodně není tu a tam se na demonstracích (zde spíše manifestacích) vyskytnuvší izraelská vlajka, tamní zákonodárci nelenili a v parlamentu (Radě reprezentantů) přijali 31/10 normu, podle které bude kriminalizován každý, kdo vyvěsí vlajku sionistické entity (tj. Izraele) na veřejnosti (případně s ní bude mávat apod.).

Bude se Madrid inspirovat a v rámci své politiku udržení celistvosti země zakáže na veřejnosti (rozuměj: po celém království) vlajku Palestinskoarabské autonomie? Pochybuji: tamní poslanci by si mohli při vyslechnutí takovéhoto návrhu nanejvýš poklepat prstem na čelo.

To iráčtí poslanci, jak uvedeno, zaujali jiný postoj. A v tom je rozdíl mezi naším a jejich způsobem uvažování.

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.