24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

GLOSA: Robobond

James Bond vtělený do robota, název jsem odvodil od Robocopa, ikonického filmu z roku 1987 o robotickém policistovi. Máme-li věřit íránským zdrojům, vraždu nukleárního fyzika Mohsena Fachrízádeha vykonala „zbraň řízená přes satelit umělou inteligencí“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krynický 17.12.2020 20:26

Nevím, opravdu nevím, jestli je větší kravina tvrzení Iránu, že jim toho jejich "vědce" zabil Izrael dálkově řízeným robotem, nebo tvrzení Západu, že se nevalného ožralu Navalného pokusil Putin zabít novičokem, látkou absolutně smrtelnou i v mikroskopické dávce ve všech případech, kromě toho, kdy ho použijí Rusové.

J. Ticháček 17.12.2020 19:02

Astone, těmi třemi zákony I. Asimov neskončil. Tuším že Giskard, spolu s Daneelem zformulovali ještě Nultý zákon. A ten už by nějakou cestu mohl poskytnout. I když první zmíněný na tom pohořel, a druhý jmenovaný spotřeboval cca šestset normostran, aby ho jakžtakž aplikoval.

F. Kusák 17.12.2020 16:38

Myslím si, že O. Neff je dobrý novinář. Dokazuje to také tím, že dokáže své čtenáře pěkně vytočit nebo vyvolat nějakou svou poznámku vášnivou diskuzi. A to je dobře, dokonce i v souvislosti s atentátem na íránského fyzika. Myslím, že se ten náš Zvolan docela dobře baví, čte-li některé naše diskuzní příspěvky.

B. Rameš 17.12.2020 9:17

Co už. Pravda a láska ne a ne zvítězit (já bych si to tedy upřímně přál), lidi si jdou po krku celá tisíciletí a upřímná přání to, zdá se, nezmění.

Ad robot: původní termín představoval nelidského (tedy ne z ženy zrozeného) tvora, konstrukt, nadaný ovšem lidskou inteligencí. Drtivá většina toho, čemu dnes říkáme roboti, jsou dálkově ovládané manipulátory, případně autonomní systémy jednající podle programu. Žádná skutečná AI neexistuje.

Pokud byl v Iránu použit takový "robot", šlo pravděpodobně o onen dálkově řízený systém. Ale víme houbeles, jsou to jen spekulace.

Z. Lapil 17.12.2020 10:46

Význam slova se u takové technologie pochopitelně vyvíjí, ale proč píšu: myslím, že čeština dobře rozlišuje životnost a neživotnost. Co jsem na světě, měli jsme doma kuchyňský robot, nikoliv kuchyňského robota.

Troufnu si tvrdit, že roboTI jsou dodnes rekvizitou sci-fi, zatímco snad v každé továrně je teoreticky možné, aby se tam rozbilY všechnY robotY naráz.

J. Jelínek 17.12.2020 10:47

Jak povídáte. Jen to nemusel být systém dálkově řízený, ale něco s vysokým stupněm autonomie pracující se samoupravujícími se algoritmy. Je to děsivé, strašidelné, umělé, ale inteligentní to není a nikdy nebude. Moc si o sobě myslíme a přitom jako lidstvo s.reme v síni, dveře od chalupy se otvírají směrem k hnojníku a bojíme se bouřky.

M. Pivoda 17.12.2020 19:48

Dvě poznámky

1. K zabití člověka není třeba vysoké inteligence. Ani lidské, ani té umělé. Toho jste si možná už všimli, pamětníci.

2. Nejprimitivnější umělou inteligenci má termostat na radiátoru vašeho topení v bytě. Má totiž jen jedno čidlo, kterým vnímá okolní teplotu, a velmi jednoduchý systém rozhodování. Když je teplota nižší (než teplota uživatelem nastavená) termostat zapne. Když je teplota vyšší, termostat vypne. Celý svůj život pozemský ten termostat jen zapíná a vypíná. To je dost nudný umělý život, ale pro život člověka velmi užitečná služba. Viďte?

J. Nevrkla 17.12.2020 8:30

Ukazováčky ukazují na Kreml. Důkazy žádné, motivy chybí. Divný svět, ale už takovým párkrát byl. Vrací se to.

P. 1 17.12.2020 11:01

Jediný ukazováček, jste právě vytáhl z temné díry a ty fantasmagorie si z něj cucáte.

J. Nevrkla 17.12.2020 11:04

O ukazováčku na Kreml píše autor článku nikoliv já, který s tím polemizuje.

J. Krásenský 17.12.2020 12:15

Máte pravdu. Ukaze-li na Kreml, pak je třeba vysvětlit, proč nezemřel v letadle, proč nezemřel v nemocnici, proč jej pustili do ošetřování do německa...

I. Hermanek 17.12.2020 4:49

Hezky clanek