25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA. Řetězová výměna

9.5.2022

Fiala a Scholz vzájemně řeší potíže a nedodělky

Když přijel premiér Fiala ve čtvrtek do Berlína, kancléř Scholz ho přijal s vojenskými poctami. Oba jsou čerstvými lídry svých zemí, kteří „spadli“ do válečné situace a problémů. Není tedy příliš divu, že našli shodu.

Závěry z jednání jsou dva. Za prvé: Německo pomůže Česku nahradit zbraně, které Praha již poskytla Ukrajině. Za druhé: Německo bude jednat s Českem o společném využití terminálů na zkapalněný zemní plyn stavěných na mořském pobřeží. Ty závěry jsou logické a do značné míry kompatibilní.

Česko získalo kredit země, jejíž lídr vyrazil přímo do Kyjeva a která na Ukrajinu vyvezla zbraně včetně tanků. Zbraně již starší, leč sovětské provenience, které Ukrajinci umí ovládat. Prostě pro zemi v tísni použitelné. Jenže Česko má černý puntík země, která není s to se rychle odříznout od dovozu ruské ropy (a samozřejmě plynu, leč v tom není v menšině).

Německo naproti tomu získalo černý puntík země, která vyvážet zbraně na Ukrajinu nechce. I když kancléř v únoru odmítl německý pacifismus, k vývozu těžkých zbraní se nerozhoupal. Zato má Německo kredit země, která rázně snižuje závislost na ruské ropě.

Poskládáme-li předešlé body dohromady, vycházejí z toho důvody shody mezi lídry Fialou a Scholzem. Německo Česku pomůže nahradit vojenskou techniku vyvezenou na Ukrajinu, aniž by na Ukrajinu přímo vyvezlo své zbraně. Česko z toho vychází jako země, jež sice odmítá rychle přistoupit na ropné embargo vůči Moskvě, ale řešení nechává na Berlínu: čím víc se bude Německo snažit s terminály LPG, tím rychleji se Česko od ropné závislosti na Rusku odřízne.

To vše má i politické rozměry. Někdo v tom vidí snahu vytrhnout Česko z přílišné vazby na visegrádskou čtyřku. Ale uvědomíme-li si, že v téže době jednal o tomtéž ministr Lipavský ve Varšavě, nabízí se i tento pohled: Česko a Německo si pomáhají se svými prodlevami a nedodělky. A sice tím, čemu Olaf Scholz říká řetězová výměna.

LN, 7.5.2022