Neviditelný pes

GLOSA: Rakouskou cestou

8.3.2021

O zemi, jež občany zásobuje autotesty zdarma

Před rokem Vídeň chystala slávu: 100 let ode dne, kdy parkovou hospodu Schweizerhaus v Prátru koupila rodina Kolaříků a od té doby ji provozuje. Je legendární a prý čepuje nejlepší budvar na světě. I proto měli dorazit zástupci české ambasády, krajanů, primátor Českých Budějovic i ředitel Budvaru. Jenže místo oslavy přišla karanténa. Napsali jsme tehdy, že se musí počkat, a text jsme ukončili po haškovsku „v šest večer po válce ve Schweizerhausu“.

Tehdy člověk netušil, že ani za rok nebude jasné, kdy nastane „v šest večer po válce“. O něco jasněji ale už je, aspoň v Rakousku. Venkovní hospody, zahrádky, tedy „vnější gastronomie“, se tam mají otevřít od Velikonoc. O měsíc později má následovat i gastronomie „vnitřní“ (leč to vše podmíněně, nezhorší-li se epidemická situace). Je to výrazný milník na rakouské cestě uvolňování.

Mediálním zlatým hřebem té cesty se stal výrok kancléře Kurze, že lockdown ztratil účinek, neboť ho lidé nedodržují. „Lockdown, kterého se lidé neúčastní, nemá smysl,“ řekl Sebastian Kurz listu Bild. Nedal tím za pravdu i českým otvíračům, kteří nespatřují hlavní zlo v šíření epidemie, ale v karanténních restrikcích? Upřímně řečeno, nedal, neboť otevření je ve Vídni jen špička ledovce. Rakouská cesta z průšvihu se opírá o tři pilíře: restrikce, očkování a testování. Pokud selhává lockdown a váznou dodávky vakcíny, tím větší váhu má testování. Toto je jádro věci, které je třeba vnímat více než mediální výroky o tom, že lockdown selhal.

Podle čísel z webu Worldometer testujeme proporčně více než Rakousko. Ale Vídeň vede v tolik citovaném mikromanagementu. Podobně jako dokázalo zajistit dost respirátorů v ceně 59 centů za kus, nyní si může každý Rakušan vyzvednout v lékárně zdarma autotest na covid a testovat se sám. Ergo, „v šest večer po válce“ neznamená „jako dřív“, ale spíše byrokracii testů (podobně jako v Izraeli byrokracii očkování a zelených pasů). Teprve pak lze skutečně uvolňovat.

LN, 3.3.2021zpět na článek