Neviditelný pes

GLOSA: Quo vadis, Australia?

27.1.2016

Je snad Australská republika znovu na pořadu? Dost dlouho jsme o ní nic neslyšeli. Republika se prostě vytratila z politické agendy poté, kdy lid v celonárodním referendu volil proti. To ale bylo v roce 1999, před sedmnácti lety, bylo to tehdy poměrně těsné. Mezitím nám tu dospěla skoro celá nová generace voličů. Nyní se v novinách objevila zpráva, která přišla tak trochu jako blesk z čistého nebe. Podle ní, všichni hlavní představitelé země i jednotlivých států a teritorií, s jedinou výjimkou premiéra Západní Austrálie Colina Burnetta, podepsali deklaraci, v níž se doslova praví: „My, níže podepsaní premiéři a hlavní ministři Austrálie, věříme v to, že Australané by měli mít Australana jako hlavu státu.“

Deklarace zveřejněná den před hlavním státním svátkem, jímž je tzv. Australia Day, který se slaví 26. ledna, by se mohla ukázat být významnou, zejména proto, že jsou pod ní podepsáni někteří velmi významní lidé. Jsou mezi nimi ministerský předseda federální vlády Malcolm Turbull, vůdce opozice Bill Shorten, dále premiéři Jižní Austrálie, Viktorie, Tasmánie, Nového Jižního Walesu a Queenslandu, jakož i hlavní ministři Severního Teritoria a Státního teritoria Canberry. To vše rozhodně by mělo něco znamenat. Když jsem se nicméně snažil objevit, kdo mohl být původcem této deklarace, nepodařilo se. Logicky musí něco takového mít nějakého autora, někoho, kdo s tím přišel za výše jmenovanými a požádal je, aby k tomu přidali svá jména. Tím, kdo by mohl mít největší zájem na tom, aby se politické debaty v této zemi daly poněkud jiným směrem, by mohl docela dobře být Bill Shorten, vůdce labouristů. Od té doby, kdy už téměř před půl rokem usedl do křesla premiéra, Malcolm Turnbull unikl Billovi Shortenovi v průzkumech veřejného mínění až kamsi do horních částí stratosféry! Na otázku, koho by si přáli mít za premiéra, v tom nejposlednějším průzkumu dali tázaní přednost Turnbullovi v poměru 81 : 19 %. Kdyby se začalo mluvit o něčem jiném, jistě by to Shorten uvítal. Nevýhodou pro něho ovšem je to, že jeho sok sám má reputaci náramného republikána! Možná ale, že bych takto spekulovat neměl, že deklaraci složil prostě nějaký příznivec republikánského hnutí.

Australia Day se odbude tak jako vždycky, lidé si udělají svá „barbeque“ na plážích, vsadí si při závodech švábů, dozvědí se kdo se stal Australanem roku (stal se jím David Morrison, bývalý armádní generál, jak jsem se právě dozvěděl) a také to, kteří z jejich spoluobčanů se dočkali státních vyznamenání, atp. Tu a tam se ale jistě povedou nějaké ty debaty o tom, jestli by Austrálie měla ... či neměla ... A o to tu právě jde. Myslím si, že se v budoucnu dočkáme víc takovýchto narážek, dokud nakonec nedojde k dalšímu referendu.

Nejsem velikým zastáncem toho, ani onoho. To nádherné staré americké přísloví, „it ain’t broken, don’t fix it“ (když to funguje, neopravuj to), podle mého názoru platí, na druhou stranu národní sebevědomí má také něco do sebe. Opravdu, neptejte se mě, jak bych volil, kdyby k hlasování mělo dojít. No, třeba už tu nebudu, až k tomu dojde. Něco mi ale říká, že se tomu dilematu nevyhnu.

Autorovy memoáry: http://www.mujbibr.info
Autorovy stránky:
http://www.voyenk.com



zpět na článek