Neviditelný pes

GLOSA: Průzkum Austrálií

20.9.2021

Biden pokračuje v trumpovském America first

Kdo byl na vojně, zná výraz „průzkum bojem“. Znamená útok, jehož cílem není získat pozice, ale zjistit, kde a čím se protivník brání. Podobně funguje i vyhlášení bezpečnostního paktu Aukus mezi USA, Británií a Austrálií. Má „chránit společné zájmy v indopacifické oblasti“, ale spíš bude protiváhou čínské asertivity. Již se ozřejmují jistá fakta.

Za prvé. Austrálie není ohrožena vojensky. Již od druhohor je natolik izolována od zbytku světa, že nevačnaté savce (psa dinga) tam zavlekl až člověk. Čína si vojensky hlídá či uzurpuje „své“ oblasti typu Jihočínského moře, jenže i tady může k „průzkumu bojem“ přispět Austrálie.

Za druhé Aukus podpořil Austrálii při získání jaderných ponorek. Ale americký prezident Biden hned ujistil, že jde o ponorky s jaderným pohonem, ne s jadernými torpédy či raketami, a že Austrálie zůstane státem bez atomových zbraní. Což je novinka. Je známá varianta dieselových ponorek s jadernými zbraněmi. Kdysi je používal Sovětský svaz (jejich cesta na Kubu roku 1962 vyhrotila karibskou krizi) a spekuluje se, že je používá Izrael (pro odstrašení Íránu). Ale k čemu je jaderná ponorka bez jaderných zbraní? Inu, může plout dlouhodobě bez vynoření a zjišťovat čínské aktivity až u samotné Číny.

Za třetí se rozčílila Francie, která už na dodávku ponorek pro Austrálii uzavřela smlouvu. Co bude z té dodávky ve chvíli, kdy se téhož úkolu chopí Amerika? To ještě nikdo neřekl, ale asi nic. Francie zapomněla, že USA se řídí heslem „America first“, ozývá se v diskusích. Dejme tomu, ale od zvolení Joea Bidena se říká, že jeho Amerika tu trumpovskou praxi ukončí. Jenže v reálu Biden pokračuje ve více trumpovských liniích, než se očekávalo. Vedle přísnosti na ilegální migraci k nim patří heslo „America first“ a zvláštní vztah k Británii.

Úhrnem. Kdyby se stejnou iniciativou vyrukoval prezident Donald Trump, progresivisté by ho odsoudili. Dělá-li totéž Joe Biden, na reakci si ještě musíme počkat. I toto ukázal „průzkum bojem“ na jižní polokouli.

LN, 17.9.2021zpět na článek