15.9.2019 | Svátek má Jolana


GLOSA: Profesionální Evropané a jejich voliči

20.2.2014

Parafrázuji nadpis sobotního textu Libora Roučka o výsledku švýcarského referenda. Jsem pravidelný čtenář jeho článků, protože je jeden z mála sociálních demokratů, který dokáže napsat srozumitelný a zasvěcený příspěvek bez obvyklých velkohubých klišé a s myšlenkami, se kterými sice nesouhlasím, ale chápu, že ho mohou napadat.

Europoslanec Rouček se v článku vyrovnával s výsledky švýcarského referenda, v němž Švýcaři těsným výsledkem změnili postoj své země k imigraci. Výsledek referenda je v rozporu s prosazovaným postojem evropských potentátů a pan Rouček jako jeden z nich nezastírá své rozčarování. Potud je vše v pořádku. Překvapila mě ale jeho rada švýcarské vládě. Navádí jí k tomu, aby výsledky referenda v podstatě ignorovala. Jak jinak si mám vysvětlit větu - Vláda v Bernu bude mít od nynějška tři roky času na to, aby přetavila rozhodnutí svého lidu do zákonů způsobem, který zajistí, aby "se vlk nažral a koza zůstala celá". Odhalil tak nechtěně přístup profesionálních Evropanů k názoru svých voličů. Nic nového pod sluncem, ale prostota, s jakou pan Rouček odkryl přístup eurooptimistů k přáním a postojům veřejnosti (a daňových poplatníků) je zarážející. V postatě řekl – myslete si, co chcete, hlasujte si, pro co chcete, my se zařídíme po svém. Jak daleko je k nápadu – slibme jim, co chtějí, stejně se zařídíme podle svého? Moc ne. Usuzuji podle hlasování socialistů ve věci nových závazků ve snížení emisí a podpoře OZE v Evropském parlamentu. Těším se na sociálně demokratické slitovné výlevy nad výší životních nákladů "obyčejných lidí". Určitě budou hledat viníky všude kolem sebe a zastírat své spolupachatelství. S chutí si přečtu rozbory příčin "blbé nálady" z pera jejich zastupitelů a vykladačů a jsem si jistý, že hlavní důvod v nich nenajdu. Naši modří už vědí, který mám na mysli. Je jím pohrdání názory veřejnosti a voličů. Ne voličů jiných stran, ale svých vlastních.

Nevím, jak budou zpracovány výsledky švýcarského referenda a je možné, že se budou řídit europoslancovou radou. Vykročí po slepé cestě. Lze po ní jít pár let, možná i desetiletí, ale není nekonečná. Dlouhou dobu stačila k ukončení debaty nálepka populismu. Co si ale počnou eurooptimisté ve chvíli, kdy budou stát se svými názory osamoceni proti zbytku svých spoluobčanů? Jsou připraveni tvrdit do očí všem, kteří s nimi nesouhlasí, že jsou populisté, skeptici, extrémisté, xenofobové (a třeba i zpátečníci a renegáti)? Ti statečnější ano. Moc jich ale nebude. Ostatní se budou soustředit hlavně na to, aby si vlk, kterým opovrhovali, neukousl z jejich masa.Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.