7.5.2021 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

GLOSA: Proč hned tresty?

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Hodorka 4.5.2021 12:58

Já než hordy směřující k nám do Čech, vidím tisíce doktorů a zdr. sester, které vystudovali za státní peníze nás všech utíkat do zahraničí za výdělkem a ponechávající české občany na holičkách.

L. Kubeš 4.5.2021 13:15

Hodorka zase blouzní o umístěnkách jako za komoušů... A co by jsi nám soudruhu ještě připravil za lahůdku. A pokud by jsi makal jako české zdravotnictví, tak by se ti tvoje opatrné ručičky ubrousily až u ramenou. RvRvRv

L. Šimon 4.5.2021 14:25

To jistě ne pane Kubeši, ale vystudovat " zadarmo" a pak odejít z republiky ? Tak ať už si konečně začnou to vzdělání platit, pak teprve mají právo odejít kam je peníze táhnou.

J. Jurax 4.5.2021 15:20

Platit ano, budiž, ale v tom případě budou zdrhat tuplem. Aby měli na splátky dluhu, který si školným udělají; a nejen školným, ono těch šest let studia je taky musí někdo nějak živit, student ze vzduchu nevyžije. Tedy pokud se u nás nezvýší mzdy zdravotnického personálu tak, aby mohli splácet a zbylo jim na život. Lékař začíná brát celkem malé peníze nejdřív v šestadvaceti. A dokud si neudělá atestaci ...

Takže buď výrazně zvýšit povinné zdravotní pojištění a/nebo platit u lékaře i ve špitále. A ne pakatel 30 korun, ale násobně víc. Nebo si platit připojištění, pokud bude upravena legislativa tak, aby to bylo k něčemu. Můžeme si vybrat, vše souvisí se vším.

A tenhle problém se netýká jen lékařů, ale všech vysokoškoláků.

H. Rybnická 4.5.2021 18:54

Ostatně pane Šimone, to placení toho vzdělání už kdysi bylo realizováno. Komunisté tím vydírali emigranty, kteří si chtěli legalizovat pobyt v zahraničí a jaksi mimochodem to přinášelo dost valut. Ta rafika spočívala v tom, že v dotazníku jste musel vyplnit kolonku: "Nejvyšší stupeň Vašeho vzdělání" a nikdo se neptal na to, KDE jste to vzdělání získal. Mezi emigranty se nacházel totiž hojný počet těch, kteří vystudovali v zahraničí, až po emigraci, "doma" na to často nestačil kádrový posudek. A protože byl citový nátlak na možnost navštívit rodiče atp. dost silný, tak se prostě platilo. Sprosté vydírání, nic jiného.

P. Brecík 4.5.2021 21:15

Jasný souhlas. Studium zpoplatněné. Každé a dosti. No a za každý rok odpracovaný v ČR odpočet. Splátky pozastavené a za 10 let nula. Jasné, milý Watsone !!

H. Rybnická 4.5.2021 21:28

Váš návrh má řadu výhou: Počet studujících rázem klesne odhadem na třetinu. Kdo už má na vysoké poplatky pro nadaného syna nebo dceru. Obdobně jako asi v 19. století . Úroveň inteligence národa obdobně. Vyrovná se to zvýšením nezaměstnanosti.

J. Ticháček 5.5.2021 18:33

Úroveň inteligence národa nijak nesouvisí s počtem absolventů jakéhokoliv typu školy. Inteligence je vlastností jedince. Naopak to, jak je konkrétní jedinec inteligentní, je jednou z podmínek k absolvování vyššího vzdělávání. Nezaměstnanost s tím také nijak nesouvisí. Leda snad v tom smyslu, že na místo, kam před třiceti lety posadili vzdělaného a inteligentního středoškoláka dnes posadí nedovzdělaného vysokoškoláky o jehož inteligenci oprávněně pochybují o generaci starší řemeslníci. Klidně ať studuje třetina současného počtu těch vzdělanců, V kanceláři okresního úřadu nemusí sedět absolvent filosofické fakulty, který si dvanáct kreditů získal za semestr věnovaný rozboru Harryho Pottera. To mohou studovat děcka na základce. I když si nedovedu představit kantora z mých školních let, který byl ochoten se tomu věnovat o pár minut déle, ne pár minut čekání na autobus. Jaksi se na druhém stupni předpokládalo, že ti kteří čtou, mají pohádky za sebou a čtou literaturu pro dospělé.

M. Moravcová 4.5.2021 14:39

Ale má pravdu. Vy budete asi taky vyžírka a pijavice, co chce vše zadarmo a vracet nic, že?

J. Jurax 4.5.2021 15:29

Nemá.

Pokud umíte něco, za co Vám zaplatí násobně víc než u nás, umíte jazyky, v šestadvaceti po absolutoriu vlastníte akorát dva kufry skript a kufr toho ostatního, chcete bydlet a žít, nemáte bohaté rodiče či manžela/manželku, aby Vás sponzorovali, budete velmi pečlivě zvažovat, zda se nepřesáhnout aspoň dočasně někam jinam. Protože plat lékaře bez atestace není nejvyšší. V zahraničí jistě taky, ale furt výrazně, až násobně vyšší než u nás.

H. Rybnická 4.5.2021 17:54

Vyjímečně musím s panem Juraxem souhlasit.

J. Kulheim 4.5.2021 16:10

Umístěnky byly i za 1. republiky. Strýc, učitel dostal umístěnku na Podkarpatskou Rus. Studoval za peníze daňových poplatníků, tak musel jít tam kde ho poslali.

Nic není zadarmo.

J. Jurax 4.5.2021 15:05

Tak jim, český občane, zaplať tak, aby neutíkali.

H. Rybnická 4.5.2021 15:05

Pane Hodorko, to je věcí České Republiky, ne těch občanů, Možná by páni prezidentové a premiéři a poslanci měli spíše přemýšlet jak usnadnit těmto profesím život doma u svých rodin a bez stresů prvidelného vy- a docestování bylo by to smysluplnější než přemýšlet o tom jak nejlépe vyměnit každé dva měsíce ministra zdravotnictví.

P. Hák 4.5.2021 22:38

Já už se lekl, že vidíte tisíce doktorů a zdravotních sester, co se hrnou z té Sýrie...