21.5.2022 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

GLOSA: Příležitost mlčet

Slova „propásli jste příležitost mlčet“ se používají skoro dvacet let. V únoru 2003 je pronesl francouzský prezident Chirac, když kritizoval postkomunistické země za to, že podporují válečný kurz USA vůči Iráku Saddáma Husajna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 26.1.2022 17:26

Západ i Kreml stupňují hrozby. Všem, kteří jsou nějakým způsobem spojeni s Putinem nebo s jeho rodinou, by se zmrazila bankovní konta. Ruské vedení vyhrožuje Evropě, že se může ocitnout bez ruského plynu.

P. Černý 26.1.2022 18:12

Rozbití vztahů EU s Ruskem by neznamenalo jen výpadek dodávek surovin. Ani pouze ztrátu ruského trhu. Mohlo by to znamenat i poškození vztahů s Čínou a omezit přístup na její trh. Bylo by zde dokonce riziko čínských ekonomických sankcí a různých naschválů v oblasti dodávek nezbytných komodit. EU by se mohlo stát terčem podobných zlomyslností, jaké dosud dělala Rusku. A byla by na nejlepší cestě stát se upadající bezvýznamnou provincií moderního světa.

A co se týče USA, výhrůžka, že Rusko bude vyloučeno že systému SWIFT, zní v současné době, zejména z pohledu obchodní bilance USA, jako špatný vtip. Současné dominantní postavení amerického dolaru jako světové rezervní a převodní měny pomáhá USA mimo jiné financovat chronicky pasivní obchodní bilanci. Nutit stát, jako je Rusko, aby přestalo využívat USD a opustilo západní finanční systém, to se rovná dobrovolnému podkopání současného postavení amerického dolaru na finančních trzích. Což je z pohledu USA něco na způsob pomalé ekonomické sebevraždy.

H. Lukešová 26.1.2022 18:32

Ano. Zvonka to vyzerá na třetí světovou válku, ale teď jsem na Seznamu našla článek, že je na Ukrajině klid a že tamější lidé žádnou válku nechtějí...Takže vše může být jen dramaticky nafouknuté, za což bych byla ráda....

Čech, který žije na Ukrajině 15 let tvrdí, že žádná válka nebude. Lidé tam prý žijí normálně, lidé nestojí fronty na jídlo, letištích....

„Při pohledu z Česka to vypadá, že přijde třetí světová válka, když se ale zeptáte Ukrajinců, dostanete úplně jiné informace. V zemi je klid,“ líčí osobní zkušenost český podnikatel Petr Žirovnický, spolumajitel společnosti Brunnthaller.

Na Ukrajině staví zemědělské stavby, aktuálně má v zemi rozjeté čtyři projekty, které jsou ve fázi povolování, stáje pro chov skotu a stáje pro chov prasat. „Všude je klid, žádné fronty na potraviny, celé to vnímám jako politickou hru mocností o vliv a soupeření tamních oligarchů. Sami Ukrajinci mi říkají, že válka nebude,“ popsal Petr Žirovnický pro SZ Byznys.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-valka-na-ukrajine-nebude-je-presvedcen-cech-ktery-tam-15-let-podnika-186667

P. Černý 26.1.2022 19:10

Ono to už docela dlouhé období nejistoty stojí peníze i Ukrajinu. Roste cena refinancování státního dluhu, odrazuje to investory apod. Takže už i Zielenski a další členové ukrajinské vlády vyzývají ke klidu a prohlašují, že je vše pod kontrolou.

Teď jsem poslouchal Lavrova. Ten už se tou situaci téměř dobře baví. Říká, že pomalu to vypadá tak, že na rusko ukrajinském konfliktu mají zájem hlavně určité západní státy. Že cílem celé té současné hysterie a komedií s evakuaci ambasád v Kyjevě je překazit realizaci Minských dohod, jako jediné cesty k mírovému uklidnění situace na Ukrajině.

H. Lukešová 26.1.2022 19:16

A to čtu vedle titulek na LN, že Česko dodá Ukrajině 4,000 granátů a 37 milionů Kč. Na co tolik zbraní, když žádná válka stejně nebude? Když už tyto zprávy začínají pronikat do mainstreamu... Fakt pravděpodobně máte pravdu, že válku mezi Ruskem a Ukrajinou chtějí vyprovokovat západní země.

P. Černý 26.1.2022 19:25

Člověk toho čte hodně. Když chce.

Četl jsem názor, že Česko je zneužíváno jako beranidlo k provokacím a ke zhoršování mezinárodních vztahů.

A taky teorii, že ekonomické sankce, kdyby byly úspěšné, by Rusko dostaly do situace Japonska za druhé světové, což jak známo vyústilo ve válku mezi Japonskem a USA.

Víte co, v současné době hrozí obchodní, ekonomická válka, která může nabýt až doslova existenčních rozměrů. Ono se to podceňuje. Ale jak daleko by bylo v případě něčeho takového k rozpoutání opravdové světové války?

H. Lukešová 26.1.2022 19:34

No moc daleko by rozhodně nebylo. Válkychtivá vláda se raduje, ale že na druhé straně hrozí reálná hrozba, že lidé budou mrznout, ne že ne, to jí jaksi nedochází.

Vy jste psal, že jste ještě z generace, která byla povinně na vojně a že umíte bojovat, ale kolik vás, jako jste Vy, doopravdy je? Moc mladých mužů již bojovat neumí a to někteří křičí hrrrrrrrrr na Rusa! Ono se snadno posílá někoho do války, když se ho to samotného netýká.

P. Černý 26.1.2022 19:48

Umět bojovat je silně slovo. Jen mám trochu představu, co obnáší válka. Mimo jiné obnáší organizaci a disciplínu. Vždyť ti naši politici by u nás efektivní brannou povinnost nezavedli, ani kdyby desetkrát chtěli. Ti mají potíže i organizací protiepidemickych opatření. Jejich bojechtivé pózy jsou leda k smíchu.

Víte, co je mi hlavně líto? Slyšet dříve vysmívané ruské politiky hovořit s jasnou vizi a pracující s logickými argumenty. A pak se vrátit k nám a rozčilovat se nad nesmysly, osobními útoky a pozorovat podrazy a žabo-myší války všeho druhu.

H. Lukešová 26.1.2022 20:03

Mně vážně přijde, že někteří Češi opovrhuji Rusy tak, jak někteří Němci Čechy. Někteří Češi berou Rusa jen jako nějakého primitivního Asiata ze stepi a to je smutné. Nechápu to.

P. Černý 26.1.2022 20:47

Rusofobie je politika. Podobá se antisemitismu. Navíc je to pro spoustu lidí takové alibi. Jakási duševní berlička. Je pohodlné mít po ruce příčinu všech problémů. U Čechů je to až směšné. Němce obdivují a Rusy pohrdají. Často aniž by nějaké příslušníky obou národů znali osobně. Jistě, na oba národy je třeba si dávat pozor. Ale v obou najdete i naprosto skvělé, kultivované a vzdělané lidi. Navíc, Německu se teď dost blbne. Zato na Rusech vidíte, že jak jsou pod tlakem, že mezi nimi roste soudržnost. A hlavně věří v budoucnost a řeší praktické problémy. Prostě jsou ještě normální. Trochu se obávám, aby nás cestovky za čas nelákaly k cestám do Ruska se sloganem, že "v Rusku je ještě svět v pořádku".

Nicméně, rusofobie rozhodně není česká specialita. Při obchodním jednání jednomu mlsfemu Polákovi ujelo, že "Vojna s mir" propaguje komunismus. Musel jsem ho poučit, že hrabe Tolstoj nebyl komunista. Nýbrž pacifista.

Ale nechme toho. Přeji vám příjemný večer.

P. Černý 26.1.2022 20:48

mladému

H. Lukešová 26.1.2022 20:53

Děkuji. Také vám přeji příjemný večer.

P. Diviš 26.1.2022 20:59

Pokud věříte různým komunistickým kecům, nepochopíte to nikdy.

H. Lukešová 26.1.2022 21:26

Nevěřím v Moskvu ani v Brusel, neomarxismus není lepší než putinismus. Věřím v Sion.

Rusko je vselike, ale alespoň nefinancuje protiizraelské bojkotove neziskovky a neposila miliardy rublů do kapes palestinských teroristů a není posedlé podporou všeho palestinského.

P. Diviš 26.1.2022 22:44

Při vší úctě k Izraeli (kterou mám), mně více zajímá ruské ohrožování Evropy, tedy i mne.

V. Petr 26.1.2022 20:57

Mám dokonce pochyby, jestli by Češi byli vůbec ochotni bojovat za současnou zdiskreditovanou vládu a zrůdný Brusel.

P. Diviš 26.1.2022 21:01

Nebyli, ale až na řídké vyjímky ani za nic jiného. Také proto máme profesionální armádu.

P. Diviš 26.1.2022 20:58

Pitomost na kvadrát a ruský hoax. Západní země blbnou s GreenDealem a na nějaké provokování nemají "koule".

H. Lukešová 26.1.2022 21:29

Západ blbne také s palestinianismem a to je stejně děsivé.

P. Diviš 26.1.2022 22:45

No ale proto nemusím a ani nechci chválit Rusko, pouze jinak špatné.

P. Diviš 26.1.2022 20:56

Ukrajinci nechtějí, ale Putin potřebuje strašáka pro své Rusy.

F. Zrcek 26.1.2022 15:21

Co Putin opravdu udělá si netroufnu tvrdit. To, že se vedle amíků z Ukrajiny evakuují i židi, podle mě nedává moc naděje, že to proběhne bezbolestně.

Bidenovi zřejmě někdo vysvětlil, že jestli po Afghanistánu USA zase odněkud utečou, tak je to jeho politický konec.

S tím Putin zdá se nepočítal. V současné situaci je na tom hůř, musí udržovat odhadmo sto tisíc vojáků na bojových pozicích blízko výchozí linie. A vojáci zmasírovaní intenzivní propagandou by bývali i rádi bojovali, mají pozitivní zkušenost z Krymu. Jenže teď nemůžou a bojová morálka se určitě propadá. A Putinova předchozí agresivní diplomatická ofenziva skoro vylučuje, že by se teď mohl jen tak stáhnout. To by ho jako moudrého vůdce diskvalifikovalo a nejspíš i ohrozilo na životě.

Když ale zpacká bojovou operaci na Ukrajině proti mnohem slabšímu, ale celkem odhodlanému protivníkovi, může dopadnout i hůř. Jistě má v paměti Stalinovu zimní válku proti Finsku.

Na jeho místě bych se pokusil o puč na Ukrajině. Ale to, že to dosud neudělal, značí, že ani tahle možnost nemusí pro něj dopadnout dobře.

Š. Hašek 26.1.2022 16:42

To je právě průšvih "celého skvělého, mírumilovného Západu, NATO, ................". Putin nebude totiž dělat nic. Polovina brusele je strachy bez sebe, že se nebude topit a vařit se bude na Primusech, petrolejem!

Proč by se měl hrabat v prodejných gaunerech z Kyjeva, kteří se kráglují mezi sebou? A jen nastavují nenažrané pazoury!? A dělat tam puč?!

Zřejmě momentálně obětuje něco v Luhansku. A až bude věc jasnější, až Kyjev začne občanskou válku ve vlatní zemi, tak se do toho vloží. Ne hned! Získá pás 200 km a USA ani neštěknou. brusele se ptát nebude vůbec.

P. Černý 26.1.2022 17:42

Já si myslím, že Rusové se na situaci dívají ještě velkoryseji. Pokud navážou těsnou ekonomickou a další spolupráci s Čínou, Indií a dalšími zeměmi BRICS, stanou se jakýmsi ekonomickým mostem mezi Evropou, Asii a Afrikou. Mohlo by to znamenat kromě jiného, že Rusko zvýší svůj politický vliv ve světě a může to také znamenat, že Rusko jako stát začne bohatnout. V takovém případě může být mimo jiné pro většinu postsovětských republik atraktivnější spolupracovat s Ruskem než s EU. Přijdou za ním samy.

V. Petr 26.1.2022 21:00

Záleží na tom, jak by se sama Ukrajina dokázala bránit. Pokud by ji obsadil rychle, neudělá západ nic, jen vyhlásí nějaké nevýznamné sankce.

P. Diviš 26.1.2022 21:02

Neudělal, nebo se dosud nepodařilo?

P. Černý 26.1.2022 14:52

Když si poslechnete Lavrovuv výklad o více vektorové politice Ruska, pochopíte, že Rusko má různé ambice, ale uvrtat se do ozbrojeného konfliktu s Ukrajinou, to je to poslední, co by jeho vláda chtěla.

Naopak, neustálými snahami o vyvolávání konfliktů se možná spíš zahrabává Západ.

J. Gutvirth 26.1.2022 15:24

tO JAKO JAK? KDYŽ P odejde od hranic tak jako někdo napadne Rusko??? děláte si kozy??

P. Černý 26.1.2022 16:12

Ne. Ruská vláda chápe, že se zásadně mění geopolitické poměry. Chce se vrátit na mezinárodní scénu. Hodlá navazovat kontakty a budovat vztahy. Nikoli je rozbíjet. Spolupráci se Západem Rusové apriori neodmítají, ale už pro ně není určující. To je, pokud jsem dobře pochopil, v současné době oficiálně hlavní politická strategie ruské vlády. Tedy až po zajištění bezpečnosti. Ale tu hledají přednostně v dohodách, nikoli v konfliktech.

Rusové nejsou andělé, ale tomu, že jde o reálnou strategii, lze uvěřit.

Š. Hašek 26.1.2022 16:44

Putin není blb. Biden ano. Další z brusele rovněž.

Zkráceno.