9.4.2020 | Svátek má Dušan


GLOSA: Předvánoční čekání na Tlouštíka

25.12.2015

Fronta lidí se táhla přes celý Sol. Slunce svítilo, jako by do Vánoc zbývaly měsíce, a nikoli pár dnů, ale pestrobarevný had lidí, který o víkendu obtáčel sochu Karla III. na madridském náměstí Puerta del Sol, byl jasným důkazem, že už nastaly svátky. Obří fronta končila u stánku s loterijními lístky. Španělé měli poslední možnost koupit si vánoční los.

„V životě mám jen pár jistot,“ řekl kdysi Alberto Ania, když jsme biflovali portugalská slovíčka na zkoušku. „Že mám talent na cizí jazyky, že není lepší klub než Real Madrid a že před Vánocemi dostanu od babičky los,“ vypočítal student ekonomie během stále delších pauz u kafe. Po pravdě, úplně jsem na ty jeho „jistoty“ nesázela. Hned v té první se tenhlemadrileňo ze španělské metropole totiž pletl. Druhá byla dosti diskutabilní. Ao třetí jsem neměla ani páru.

Až později jsem poznala španělskou fascinaci slosováním El Gordo neboli Tlouštíkem. Španělé tuhle loterii milují. Patří k nejstarším na světě: její historie sahá do počátku 19. století. Na jeho konci získala název „vánoční loterie“. Mnozí jí ale říkají prostě Tlouštík – podle nejvyšší ceny. Pondělní slosování sledovaly miliony lidí. Často se u televize sejdou celé rodiny (ostatně losování neměla šanci ohrozit ani diktatura generála Franka). Hlavní cena činila 4 000 000 eur. Získali ji šťastlivci, kteří si losy koupili v andaluském městě Almería. Cena se většinou dělí, los je totiž dost drahý. Vyjde na 200 eur (více než pět tisíc korun), lidé tak většinou kupují jen desetinu losu za dvacet eur. Nebo vytvoří tým, třeba v práci nebo s kamarády.

Obliba soutěže spočívá i v tom, že šance něco vyhrát nejsou malé. Mezi sázkaře se rozdělí až 70 procent z prodeje lístků, tedy přes dvě miliardy eur. Tyto částky jsou v řádu desítek, stovek, ale i desítek tisíc eur. Ti, kdo o víkendu přešlapovali na náměstí Sol, letos žádnou velkou prémii nevyhráli, jak ukázaly výsledky. Smutní být nemusí. Štěstí mohou zkusit ani ne za tři týdny znova. Na Tři krále se bude losovat El Niňo (Dítě). Druhá nejslavnější loterie v zemi. A oblíbený dárek babiček vnoučatům.

LN, 23.12.2015Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.