25.9.2023 | Svátek má Zlata


GLOSA: Pravicoví radikálové uráží Východoevropany

17.2.2012

Kontroverzní Nizozemec Geert Wilders, šéf pravicově populistické strany PVV (Strana za svobodu) je člověk, jehož si snadno zapamatujete. Když nic jiného, jeho bílá kštice vám utkví v paměti. Ještě výstřednější jsou však jeho názory, kterými otravuje vzduch. Na webu své strany vyzývá Nizozemce, aby udávali občany ze střední a východní Evropy – na výběr jsou kolonky jako "obtěžování" a "ztráta pracovního místa". Evropany z postkomunistických zemí přitom háže všechny do jednoho pytle s paušální charakteristikou: Okrádají vás o práci, jsou to opilci a jejich podíl na kriminalitě stoupá.

Příslušní diplomaté (včetně našeho velvyslance) se ozvali s protestem a řada nizozemských politických stran vyzvala svého premiéra, aby se ke kampani vyjádřil. Jak nizozemský premiér, tak jeho ministr práce se odmítli věcí zabývat s poukazem, že to není vládní záležitost. Je škoda, že premiér země, která platila za vzor svobody a tolerance, není schopen říci jasné slovo a projevuje tak málo empatie vůči občanům EU, kteří přicestovali do Nizozemska z východní Evropy pracovat.

Od podněcování nenávisti v integrované Evropě, kde platí svoboda pohybu, by se měla nizozemská vláda zřetelně distancovat. Potíž je v tom, že pravicový kabinet premiéra Marka Rutteho je na podpoře Wildersových poslanců závislý. Rutte by měl přesto dát najevo, že nizozemské hřiště je jasně vykolíkováno a xenofobii, rasismus a nesnášenlivost na něm trpět nelze. Z toho důvodu přijala sociálnědemokratická frakce v Evropském parlamentu na základě české iniciativy usnesení, které důrazně Wildersovu akci odsuzuje. Shodou okolností je právě dnes premiér Nečas na návštěvě v Nizozemsku. Tuto příležitost by měl využít k tomu, aby tamějšího premiéra požádal o jasné stanovisko k diskriminační a nebezpečné kampani Geerta Wilderse!

Nesnášenlivost k druhým založená na jejich původu je stejně ubohá jako rasismus. To by si měli ve světle Wildersovy akce uvědomit i naši sympatizanti s jeho xenofobními odsudky vůči muslimům a přistěhovalcům. Nelze nevzpomenout na podzim 2009, kdy Wilderse pozval k vystoupení v českém parlamentu senátor za ODS Jiří Oberfalzer. Tehdy byla návštěva po trapném lavírování odložena. Po udavačské Wildersově iniciativě namířené mimo jiné proti českým občanům pracujícím v Nizozemsku si snad naši euroskeptici z ODS další pozvánku pro pana Wilderse rozmyslí. Chtělo by se na adresu dotyčného pana senátora říci: čiň čertu dobře, peklem se ti odmění!

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autora