20.1.2021 | Svátek má Ilona


GLOSA: Pravá a levá nenávist

3.6.2019

Spolkový sněm zveřejnil přehled útoků na politiky

Také míváte pocit, že politika i veřejný život hrubne? Že přímé fyzické útoky na politiky jsou častější než dříve? Dost lidí asi kývne. Z posledních týdnů utkvěly útoky na Dominika Feriho, poslance za TOP 09 a politika s etiopskými kořeny, a na Ladislava Jakla, politika známého blízkostí k Václavu Klausovi a odporem k EU i politické korektnosti. V reakcích zaznívají i paušální soudy. Ať ten, že útok na Feriho dokládá nenávist pravičáků ke kulturní levici, či ten, že útok na Jakla dokládá nenávist „sluníčkářů“ k pravici.

Takže. Ohrožují více pravičáci „sluníčkáře“ typu Feriho? Nebo agresivní „sluníčkáři“ více ohrožují pravičáky typu Jakla? Patří cejch politické nenávisti pravici? Tady záleží na tom, v jaké názorové bublině se pohybujete. Každá podléhá konfirmačnímu zkreslení, tedy tomu, že každý člověk má sklon vytěsňovat informace nezapadající do jeho obrazu světa.

V tomto smyslu teď učinil jasný krok Spolkový sněm v Berlíně. V odpovědi na interpelaci zveřejnil na webu přehled politických útoků podle stranické profilace cíle. Za první kvartál roku 2019 bylo nahlášeno 217 trestných činů – proti AfD jich bylo 114, proti sociálním demokratům 21, proti Zeleným 19, proti konzervativcům 16, proti postkomunistické Levici devět. Vidíme, že prioritním cílem je protiimigrační AfD, takže s nálepkou „pravicové nenávisti“ zacházejme raději opatrně.

Řeknete si, že s paušalizacemi to stejně nehne. Když výrostci v Brémách zbili poslance AfD Magnitze, spolušéfka Zelených Baerbacková sice odsoudila násilí, ale dodala: „Kdo šíří nenávist, sklízí nenávist.“ Tedy ať se Magnitz nediví. Nebo po útoku na Feriho řekl Alexandr Vondra (ODS) tisku, že „lidé na Slovácku dobře poznají, jestli se za nimi někdo přijede porvat, nebo se s nimi kamarádit“. Což mnozí chápou jako „ať se Feri nediví“. S tím se nehne. Ale stejně je užitečné mít faktografický přehled s razítkem parlamentu, který uvádí stereotypy a fabulace na pravou míru. Tady bychom se mohli krokem Spolkového sněmu inspirovat.

LN, 31.5.2019Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBA KATALOGŮ A VZORNÍKŮ JEDNA SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.