Neviditelný pes

GLOSA: Poučit se z průšvihu

22.4.2021

EU už chystá očkování na rok 2022

Představte si, že se musí řešit nějaký plošný průšvih. Inspiruje vás spíše ten, kdo je připraven a zachytí první nápor, ale pak podlehne pocitu úspěchu a je do průšvihu vtažen? Či ten, kdo začne špatně, ale pak napraví vlastní chyby a zamíří k úspěchu?

Jak tušíte, v boji s covidem bylo ukázkou první cesty Česko. Příkladem druhé cesty je Británie či Švédsko. Kdo kritizuje Švédsko za liberální přístup, často nezmíní, že hlavní ztráty přineslo loňské jaro. Pak se Švédi poučili z vlastních chyb (slabé ochrany seniorů) a jejich ztráty už byly pod českými. I Britové začali ležérně a se ztrátami. Ale do očkování se zakousli po buldočím způsobu a nyní jsou pro kontinent vzorem: alespoň jednu dávku už má 48 procent Britů, ale jen 18 procent občanů EU. Podobně chce svůj „vakcinační debakl“ (výraz z německého tisku) napravit i sama Evropská unie.

O tom, že EU v očkování zaostává, svědčí světové tabulky. Zaostává za lídry typu Izrael, Británie či USA, ale i za Chile či Srbskem. Což vede k tomu, že na očkovací debakl, zpackané objednávky či nákup vakcín se nadává i v Německu, až dosud vůči Unii loajálnímu, což je novinka. Kdo chce u nás nadávat na EU, aniž by působil jako „ušmudlanec z východu“, může citovat německá média. Titulek My evropští pitomci! z týdeníku Focus je výmluvný.

Poučí se EU z průšvihu v managementu i na své pověsti? Bude, tak jako Británie či Švédsko, reflektovat špatný začátek? Poté, co ke strategii vakcín vystoupila Ursula von der Leyenová, se zdá, že EU k tomu míří. Špatnou strategii z roku 2020 – sázející víc na opatrnost než na riziko objednávání ještě neschválených vakcín, jak to dělal Izrael – už neopraví. Ale hodlá tu zkušenost zohlednit při nákupu vakcín druhé generace na rok 2022. Jde o téměř dvě miliardy dávek, a to jen od Pfizeru a Moderny. Úspěch EU na tomto poli je zásadní. Myslí si někdo vážně, že kdyby zde EU selhala, tak v nastalém souboji států o vakcíny by Česko uspělo lépe než jiní?

LN, 20.4.2021



zpět na článek