GLOSA: Poučení z plotu
Raději stavět bariéry než rezignovat na hranice EU
Je plot proti nekontrolovanému přílivu běženců nefunkční? Takový argument zazněl už v červnu, když Maďarsko oznámilo, že plot na vnější schengenské hranici se Srbskem postaví. Slovo plot má v postkomunistické Evropě ošklivý zvuk. Leckomu připomíná berlínskou zeď, železnou oponu i zadrátované hranice dělící kontinent. A přitom se pomíjí rozdíl mezi plotem, kterým komunisté drželi v šachu vlastní znevolněné občany, a plotem schengenským, který posiluje hranici Evropské unie. Či za to EU a její hranice nestojí? No dobře, zněl další argument, i kdyby tomu tak bylo, plot je zbytečný už proto, že běženci ho stejně obejdou. Jak se to vezme.
V pondělí Maďarsko zaznamenalo 9380 ilegálních migrantů. V úterý, kdy byl plot utěsněn, jen 316 běženců. Ta čísla samozřejmě nelze moc zobecňovat. Nelze z nich odvozovat hodnocení maďarské politiky, státní správy či premiéra Orbána. Kritiku si jistě zaslouží za konkrétní kiksy či průšvihy. Ale nikdo by už neměl bohorovně (bez doložených faktů) a defétisticky předem říkat, že plot bude tak jako tak nefunkční.
Totéž se za druhé palestinské intifády říkalo o izraelské bezpečnostní zdi vůči Západnímu břehu Jordánu. Ale i tam čísla poskytla argumenty ve prospěch bariéry. Rok 2002 přinesl 452 obětí teroru. Za první pololetí 2003 (před vztyčením prvního segmentu zdi) provedli pachatelé ze Západního břehu 73 sebevražedných bombových atentátů, při nichž zabili 293 Izraelců. Ale za první tři roky fungování ještě necelé zdi to bylo už jen 12 útoků (64 mrtvých).
Samozřejmě, že když Maďarsko teď utěsnilo funkční plot, proud běženců se ihned a neomylně nasměroval na neschengenské Chorvatsko a schengenské Slovinsko. Postaví Slovinsko plot analogický tomu maďarskému? Uvidíme. Stavět na klikaté hranici v horách je jiná liga než na rovině mezi Dunajem a Tisou. Ale pokud se idea volného pohybu v EU nemá pohřbít coby překonaná historická veteš, je třeba vnější schengenskou hranici nějak hájit. Jinak by EU vyslala další signál, že nemá velký zájem o svou existenci.
LN, 17.9.2015