19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

GLOSA: Postřehy z bojiště

Čína se stává symbolem vítězství nad epidemií Covid-19. To není propaganda, ale interpretace na Západě zveřejněných grafů. Počet nakažených se tam zastavil na 80 tisících, počet nemocných klesl z 60 pod 20 tisíc a počtem přibývajících mrtvých je Čína hluboko pod Itálií, asi na pátém místě žebříčku. Je to výsledek drastických metod karantény, kontroly i sledování obyvatel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 17.3.2020 13:52

"Nelze předvídat!", uzavírá Petráček svůj dnešní komentář.

Jak kdo, a také v jakém oboru!

Klíčovým problémem demokracie zůstává, jak laicky určit, koho vůbec lze (a koho nelze) považovat za experta, a v jakém oboru.

Například: Jinak stále i dnes velmi sympatický ekonom, Paul Krugman, v roce 1998 předvídal, že internet nebude důležitější než fax. --- Paul Krugman said in 1998 that the internet wouldn’t be more important than fax machines.

M. Pivoda 17.3.2020 14:10

Se přiznal jeden pán, ale po manželském rozvodu: "Protože měla hezké nohy, požádal jsem ji o ruku."

Š. Hašek 17.3.2020 16:11

Vážený pane Pivodo,

prosím o laskavost. Přetiskněte nám Váš článek (tuším duben 2019), kde jste detailně nastínil virové příhody roku 2020. Měl jste tam i nějaké tabulky a grafy. Simulace. Tloušťku textilie v roušce. Nanotechniku.

Určitě by nám to všem pomohlo v našem současném úsilí.

V dokonalé úctě zůstává

Hašek

M. Pivoda 17.3.2020 17:02

Diskutér Š. Hašek zde prezentuje svůj sarkastický diskusní příspěvek. On samozřejmě dobře ví, že já se tomu odbornému tématu vůbec nevěnuji. Jeho odvolávka na můj článek z dubna 2019 je proto od něj záměrná, velká mystifikace.

A teď konečně k věci. Petráček napsal: "Z řečeného nelze předvídat, který postup se nakonec ukáže jako úspěšnější."

V Číně jsem nikdy nebyl. Nicméně byl jsem vícekrát v Italii, znám jejich kulturu, a proto hned při zprávě o prvním výskytu v Italii jsem své manželce (lékařce) správně předvídal, že se tam ta nemoc rychle rozšíří - a přijde i k nám. Ale jak zdůrazňuji, nejsem expertem v tom oboru.

Nicméně konstatuji: jsou události předvídatelné a jsou události nepředvídatelné (nebo jen statisticky předvídatelné). Kriticky důležité je ale následující: Pokud zavedete v zemi demokracii, je dobré vědět, koho prostý lid považuje za experta, kterému věří v jeho předpovědích budoucnosti. A tomu pak tomu expertovi dají svůj voličský hlas. A ten to pak zařídí.

V dokonalé úctě Miroslav Pivoda, který byl vyhozen z VUT Brno, protože tam (při prvních demokratických volbách) místní administrativní pracovnice daly svůj hlas darebákovi. A ten následně potopil vše, co se dalo. Nejen můj projekt umělé inteligence, ale i celý "slovutný" výzkumný ústav. To vše jako důsledek demokracie. Amen.

Š. Hašek 17.3.2020 20:06

Pane Pivodo,

domnívám se, že sarkasmus je podstatně méně nebezpečný než vir. Nebo pravdoláska. Nebo štrasbrusel. Nebo opájení se naplánovanou budoucností.

P. Han 17.3.2020 22:02

Jako obvykle píšete nejdelší příspěvky k tomu, čemu "se nevěnujete", tj. nemáte o tom šajnu. A pokud vím, VUT Brno stále funguje i bez vás.

J. Jurax 17.3.2020 22:25

Ještě nám povězte, co na to Kurzweil.