19.4.2024 | Svátek má Rostislav


GLOSA: Postmoderní Trump

5.2.2019

Zrušit smlouvu o raketách jde. Ale jak získat lepší?

Politické provokace jsou oblíbené i proto, že obsahují jádro pravdy, které si hlavní proud netroufá vyslovit. Třeba novinář Henryk Broder o Donaldu Trumpovi napsal: Je to postmoderní politik – i když od Michela Foucaulta nic nečetl, uvažuje i jedná postmoderně. Sem patří „alternativní fakta“, nahrazení monopolu skutečnosti různými narativy, pestrostí pohledů. Dějiny USA lze vyprávět z pohledu indiánů či bílých osadníků. Anything goes, možné je cokoliv. Ano, pak je možné i vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního doletu mezi Washingtonem a Moskvou z roku 1987.

Ale tradiční fanoušci postmoderny takto zacházení sdůležitou smlouvou nevnímají. Západní elity tvoří často lidé, kteří byli v 80. letech mladí, hltali postmodernu a žili obklopeni slovy „dvojí rozhodnutí NATO“ a „ženy z Greenham Common“. Byla to éra, kdy se v západní Evropě rozmisťovaly rakety Pershing jako protiváha již hrozících sovětských – a západní levice neprotestovala proti střelám SS-20, ale proti Pershingům. Narušitele rovnováhy viděla ve Washingtonu, ne v Moskvě.

Podobně se teď často vnímá i Trumpovo vypovězení smlouvy INF, která rakety středního doletu v Evropě zakázala. Jako by stále trval svět dvou monopolních vlastníků raket středního doletu, kteří se spolu dohodnou. Ale vlastní-li teď takové rakety i Čína, Írán, Severní Korea či jiné země, má smysl, aby se jich zřekly jen USA a Rusko? Vyvíjí-li samo Rusko stále sofistikovanější zbraně, které se ze smlouvy INF vymykají (hypersonické střely, podvodní jaderná torpéda), nepodráží tím její smysl? Možná mají zprávy o „zbraních jako z verneovky“ jen strašit, ale když je sama Moskva šíří, pak skutečně zraje doba na aktuálnější dohodu, navíc za účasti Číny a dalších.

Před 100 lety smlouva z Versailles zakázala Německu těžké zbraně, ale její tvůrci nepomysleli na technologii raket. Výsledek? Ve druhé světové válce už zabíjela raketa V-2. V tomto smyslu má Trump pravdu. Dokáže o ní přesvědčit evropské fanoušky postmoderny, Rusko a Čínu?

LN, 2.2.2019