24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

GLOSA: Porazí Lepší svět Hedvábnou stezku?

Zkuste si sami na sobě malý test. Představte si, že se píše rok 1988 či třeba 1993 a někdo se zeptá: obhájí Západ své vedení ve světě?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 16.6.2021 10:58

Mě je jedno, co od koho čekáte, pane Nováku. Evidentně se Vám jeví jako věcný příspěvek pana Haška. Toho se držte. Je to čtivé a srozumitelné.

Š. Hašek 16.6.2021 15:19

Děkuji.

Zas jste si to po sobě asi nepřečetl.

V. Novák 16.6.2021 15:40

Ano - příspěvek pana Haška je věcný, tedy je v něm něco, s čím lze souhlasit nebo polemizovat, a to něco se nazývá argumenty.

Tedy přesně to, čeho jsou vaše příspěvky pravidelně prosty.

M. Pivoda 16.6.2021 8:01

A co na to Česko? Připomenu z nedávné diskuze na Neviditelném psovi:

Jméno: Miroslav Pivoda. Datum: 10.6.2021 10:40, Předmět: Nová mutace socialismu: Čína!

Marxisticky řečeno, Čína je dnes hegemon: dnes Čína inicializuje určuje světové změny. Je hybatelem změn. Nikoliv čeští Pepíci!

----------

... na Váš příspěvek do diskuse SPOLEČNOST: Nová mutace posttotalitarismu reagoval čtenář:

Jméno: František Kusák, Datum: 10.6.2021 11:44, Předmět: ...

No teda pane Pivodo, to z vás vypadla moudrost. Ukažte mně prosím, kdo si v naší malé skupince diskutérů na NP myslí, že jsou Češi hybateli změn?

R. Vacek 16.6.2021 7:30

Má vůbec západ zdroje k tomu, aby byl pro třetí země atraktivní? Čína s jejím přebytkem nemá problém realizovat v dalších zemích investice. Rusko s jeho vyrovnaným rozpočtem a 30% zásobou světových zdrojů surovin rovněž nemá problém nabízet dalším zemím výhodné úvěry třeba na jaderné elektrárny.

Proč by se měl zastavit sešup, na který se západ svou politikou vydal?

https://emergingmarketfdi.wordpress.com/2013/06/20/share-of-the-worlds-gdp-since-1820/

M. Pivoda 16.6.2021 7:51

Vězte, že hlavním zdrojem ve 21. století je technologický pokrok.

USA jsou zatím významně lepší v produkci radikálně nových inovací. V poslední době v USA inovuje nejrychleji Elon Musk, přistěhovalec z Jižní Afriky.

Státní kapitalismus v Číně je lepší na masovou realizaci již vynalezených, existujících technologií, jako jsou například elektromobily. Výjimkou z pravidla byla čínská tržní priorita v sítích 5G. Byla to ale jen výjimka z pravidla, nebo již nástup nového trendu? To je právě to kritické téma, které dnes děsí USA nejvíce.

R. Vacek 16.6.2021 9:07

Stačí se podívat, jak se mění poměr držitelů patentů a hned je zřejmé, kde to jde ku předu:

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Intellectual_Property_Indicators

M. Pivoda 16.6.2021 9:18

Ano, patenty registrují (dokladují) výsledek tvůrčí činnosti.

Jenže inovace představují komercializovanou tvořivost.

Je praktický velký rozdíl mezi slovem invence a inovace. Invence může skončit jen jako zajímavý exponát v muzeu, zatímco inovace je to, co zaplaví trh. A lidé to kupují.

A. Pakosta 16.6.2021 15:25

Dneska to, že něco zaplaví trh a lidé to kupují, vůbec neznamená, že to je pozitivní vývoj. Výrobky dnes neprodává jejich kvalita, nýbrž marketing.

M. Pivoda 16.6.2021 21:09

Marketing je skutečně mocnou zbraní, ale vidím ten hlavní vliv jinak a nadčasově.

Jak?

V nedostatkové ekonomice lidé kupují to, co se nabízí, protože jim nic jiného nezbývá. Musí to koupit. A zuří, když vidí, že někdo si může dovolit koupit si něco odlišného. V někdejším Sovětském svazu ruské ženy například proto neměly rády Raisu, manželku Gorbačova.

V ekonomice hojnosti si lidé vybírají inovované výrobky.

Podle chování jsou lidé v podstatě pořád stejní.

J. Nevrkla 16.6.2021 7:07

Jako že západ porazí východ vakcinami v rozvojovém světě? To je iluze topícího se, který se chytá stébla. Někdy si ta stébla i sami produkujeme, jako třeba ve Vrbeticich. A měli bychom si přiznat, že Rusko Krym neanektovalo, ale že bylo pro obyvatele Krymu přitažlivější, jak v referendu jednoznačně vyjádřili. Nezijme ve svých iluzích.

L. Písařík 16.6.2021 8:22

Rusko Krym neanektovalo? A ještě tu o karkulce.;-D

J. Nevrkla 16.6.2021 8:45

Za socialismu komunistický vůdce Ukrajinec Chruščov daroval ruský Krym Ukrajině s tím, že v ústavě je právo uspořádat referendum o jeho příslušnosti. Po Majdanu jeho vůdci prohlásili, že ruština na Ukrajině nebude povolena. To vyvolalo nelibost u krymských Rusů, kteří tam tvořili zhruba devět desetin populace, vazby na Rusko velké, Rusko bohatší a zajišťující vyšší životní úroveň. Rusku hrozilo od nového vedení zrušení vojenské základny v Sevastopolu. Dost důvodu aby referendum zabezpečili, bez jediného výstřelu. Velká většina obyvatel Krymu je s tím evidentně spokojená. Nám do toho nic není.

L. Písařík 16.6.2021 9:31

Přesně jste popsal ruskou metodu, ale nikoliv průběh toho hlasování. Proč myslíte, že západní a neutrální pozorovatelé neměli přístup k sledování "voleb?. A když Vám do toho nic není, tak proč tady brsníte?

V. Novák 16.6.2021 10:14

Západní a neutrální pozorovatelé neměli přístup k sledování referenda, protože jim to bylo západními a neutrálními (pod vlivem Západu) vládami zapovězeno. Pokud byste se chtěl optat proč, tak proto že se rozhodly Krymčanům referendum znemožnit a účast jejich pozorovatelů by je legitimizovalo.

Jste tak mlád, nebo tak stár, že si nepamatujete události staré pouhých 7 let?

M. Šálek 16.6.2021 9:46

Velká většina sudetských Němců byla svého času také velmi spokojená s připojením k Říši, a Francie a UK si také řekly, že jim do toho (téměř) nic není.

J. Nevrkla 16.6.2021 9:58

Tahle paralela se nabízí. Přesto bych viděl rozdíl v tom, že Sudety patřili po staletí k české zemi, přestože tam nakonec žila více než polovina Němců. Krym byl po staletí ruský, Ukrajinců tam žilo pár procent, k Ukrajině byl v rámci Sovětského svazu totalitním vůdcem uměle připojen. Ale nedelejme si iluze, kdyby nedošlo k porážce Němců ve válce, kde se dopustili takových zločinů, a kdyby se velmoci neshodly na jejich potrestání a odsunu, tak už Sudety naší součástí nejsou.

V. Novák 16.6.2021 10:27

Právně byly t.zv. "Sudety" součástí Království českého a Markrabství moravského nejpozději od 13. století - do té doby to byl pohraniční hvozd s "fuzzy" hranicí, ale na jeho obraně bojoval už Břetislav ve století 11., takže de facto patřil do českého knížectví.

A to po celou dobu existence obou celků, tedy do vzniku Československé republiky, která zrušila pozůstatky feudalismu a z poddaných krále a markraběte učinila občany.

Ukrajinci jako národ jsou především výmyslem několika maloruských intelektuálů 19. století a Ukrajina jako stát je leninsko-stalinský slepenec z doby po bolševické revoluci. Teprve Lenin věnoval Ukrajině Novorossiju a Stalin posléze Halič, Zakarpatsko, Severní Bukovinu a Chruščov Krym. A bolševici udělali z dalšího výmyslu zmíněných intelektuálů kolem Ševčenka - spisovné ukrajinštiny - úřední jazyk UkrSSR.

K. Pavlik 16.6.2021 1:40

Autor obycejne pise velice rozumne. No ale porovnavat silu Ciny a Ruska je mirne receni podivne. Doba Ruska uz skoncila. Je sice fakt ze nekteri moji kamaradi se stale ,boji ze kazacti kone budou pit z Vltavy. Moje babicka byka tez prekvapena ze v 68 neprijely nemecke tanky.

K. Nový 16.6.2021 0:42

Stávající soupeření mezi Západem a Čínou je ekonomické.

Pokud bude Západ upřednostňovat boj proti globálnímu oteplování (kterému se už ani nesmí říkat globální oteplování) zatímco Čína bude chtít pouze vydělávat peníze bez ohledu na způsob, tak Západ nutně musí ekonomický boj prohrát.