Neviditelný pes

GLOSA: Pomoci napadenému

diskuse (31)
Dostala Ukrajina letadla, nebo ne? Těžko to odpřisáhnout. Jeden agenturní zdroj tvrdí, že ano, neboť to řekl mluvčí Pentagonu. Jiný zdroj to relativizuje, neboť Kyjev nic nepotvrdil. Bojovat v tomto ovzduší s dezinformacemi, doporučovat jen oficiální zdroje je pošetilé.

Západ dnes pomáhá tak, jak činil už v roce 1941

Dostala Ukrajina letadla, nebo ne? Těžko to odpřisáhnout. Jeden agenturní zdroj tvrdí, že ano, neboť to řekl mluvčí Pentagonu. Jiný zdroj to relativizuje, neboť Kyjev nic nepotvrdil. Bojovat v tomto ovzduší s dezinformacemi, doporučovat jen oficiální zdroje je pošetilé. Obrázek poskytne spíš selský rozum a zdroje neoficiální: nějaký postkomunistický stát, který má v zásobě zbraně sovětské výroby, je poskytl Ukrajině, jež má pro ně vycvičené obsluhy.

V této informační mlze se pohybujeme kvůli varování Moskvy, že jakoukoliv dodávku zbraní na Ukrajinu považuje za legitimní cíl svých útoků. Říká-li toto stát, který Ukrajinu napadl a na jejím území má nemalou část své armády, je to ryzí chucpe. Ale západní země se tomu chtě nechtě přizpůsobují. Našinec se může jen divit, že USA nevytasí argument o pomoci napadenému státu, který – podle zákona o půjčce a pronájmu – použily už před 80 lety.

Když nacistické Německo napadlo Sovětský svaz, Spojené státy mu poskytly pomoc. Moskvě dodaly 13 000 obrněných transportérů, 7000 tanků, 11 000 letadel. Z této pomoci Moskva čerpala polovinu své potřeby pneumatik. Snímky z května 1945 ukazují rudoarmějce přijíždějící na náklaďácích značky Studebaker. Proč nelze říci jasně a nahlas, že pomoc napadené zemi byla americkou zásadou v roce 1941 i v roce 2022?

Je těžké to poměřovat s dneškem. Leč německý Institut pro světovou ekonomiku to zkusil a první měsíc války hodnotí takto: největší pomoc čerpá Ukrajina z USA (hlavně vojenskou), pak z Polska, Británie, Německa (hlavně humanitární), Francie, Itálie a Švédska. Jak vypadá žebříček pomoci vztažený k ekonomické výkonnosti zemí? Jasně vede Estonsko, následuje Polsko, Litva, Slovensko, Švédsko, USA, Česko, Chorvatsko a Británie. Ta čísla nejsou úplná už proto, že pomoc z EU se tříští do pomoci z členských zemí, z institucí EU a z Evropské investiční banky. Ale trend ukazují a my se v jeho rámci nemusíme stydět.

LN, 21.4.2022

zpět na článek