30.10.2020 | Svátek má Tadeáš


GLOSA: Otázka pro voliče

14.9.2019

Lze vzývat evropské hodnoty a hanět styl života?

Zásadní věci někdy vyplavou na povrch spíše nechtěně. Třeba v úterý, když Ursula von der Leyenová představovala v Bruselu členy své Evropské komise. Vše bylo již hotové, přesto jedna věc vzbudila podle agentur „pochybnosti i pobouření“. Komisař Margaritis Schinas má vedle školství, bezpečnosti a dohledu nad migrací odpovídat i za „ochranu evropského způsobu života“. Kdo by si pomyslel, že mezi evropsky vzdělanými lidmi vzbudí „ochrana evropského způsobu života“ takový odpor? Leč byl tu a působil víc než výrazně.

Podle evropských odborů je to heslo krajní pravice. Podle šéfky klubu Zelených Kellerové spojování ochrany evropského způsobu života s migrací vyvolává strach. A podle nizozemské liberálky In ’t Veldové spočívá evropský způsob života v tom, že jedinci si mohou svůj způsob života svobodně vybrat, tudíž „tento způsob komunikace by měl být zavržen“.

Pane jo. Evropský způsob života je v poslední době pilířem všech volebních kampaní, od národních po regionální (Sasko, Braniborsko). Svou stranu na něm staví Václav Klaus jr. Kdo už to téma nálepkuje jako extremistické, de facto říká, že extremisty je polovina Britů či Rakušanů, kteří nehlasovali „pokrokově“. Jde-li o vyvolávání strachu, je to otázka: nevyvolávají víc strachu ti, kteří tvrdí, že hranice jsou jen čára na mapě a migraci zastavit prostě nejde? A co se týče „zavrhování komunikace“, lze říci, že k evropskému způsobu života patří – už tři tisíce let, počítáme-li od Kréty – dialog, oponentura, střet argumentů, nikoliv jejich kádrování či „zavrhování“.

Působí výstražně, když se z prostředí hájícího evropské hodnoty ozývá odpor k ochraně evropského způsobu života. Lze snad evropské hodnoty prosazovat bez evropského způsobu života? Odpověď naznačil průzkum v Británii: homosexualitu pokládá za morálně špatnou 16 procent venkovanů, ale 30 procent Londýňanů. Proč, když jinde jsou liberálnější metropole? Inu proto, že v multikulti Londýně se styl života statisticky přizpůsobuje vnímání a způsobům muslimů.

LN, 12.9.2019Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.